Close

22/04/2020

IDA ve IES, ışık kirliliğini azaltmak için nitelikli aydınlatmayı geliştirmek üzere stratejik iş birliğine gittiklerini duyurdu

Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği (International Dark-Sky Association – IDA) ve Aydınlatma Mühendisliği Topluluğu (Illuminating Engineering Society – IES), çevremizi ve insani şartları olumsuz etkileyen küresel ışık kirliliği konusunu ele almak için stratejik iş birliğine gittiklerini duyurdu.

IDA ve IES Yönetim Kurulları, Sorumlu Dış Ortam Aydınlatması için Beş İlke’yi oybirliğiyle kabul etti. Güçlerini birleştiren IDA ve IES, ABD ve diğer ülkelerdeki dış ortam aydınlatma sektörüne toplum ve çevreye karşı daha sorumlu olmaları konusunda rehberlik etmeyi amaçlıyor.

IES Standartlar ve Araştırma Müdürü Brian Liebel, “Kuruluşlarımızı birleştiren, Sorumlu Dış Ortam Aydınlatması için Beş İlke basit fikirlere dayanıyor: Geceleri ışığı ihtiyaç duyulan yer ve zaman ile sınırlandırın, aşırı aydınlatma yapmayın ve çevresel kaygılara karşı duyarlı olun,” diyor. “Bu ilkelere uymak zor değil ve bunun sonucunda daha etkili ve konforlu aydınlatma kurulumları ortaya çıkacaktır.”

Son yıllarda, ışık kirliliği küresel olarak yılda yüzde iki oranında arttı. Geceleri gelişigüzel elektrikli aydınlatma kullanımı, yalnızca ABD’de en az 3 milyar $ enerji israfına yol açıyor. Bu boşa giden aydınlatma, yabani hayata zarar verebiliyor, önemli astronomik araştırmaları tehlikeye atabiliyor ve gökyüzünde yıldızları izlememize engel olabiliyor.

IDA İcra Direktörü Ruskin Hartley, “Bu basit ilkeleri izlediğimizde geceleri elektrikli aydınlatma hoş, sağlıklı ve işlevsel olabilir. Bu ilkeler ışık kirliliğini azaltmak, enerji ve paradan tasarruf etmek ve yabani hayatın gördüğü zararı en aza indirmek için birlikte işliyor,” diyor.

İki kuruluş arasındaki iş birliğinin gelecekteki aşamaları arasında, elektrikli dış ortam aydınlatmasının renk kalitesini belirlemek için yeni bir metrik geliştirmek üzere uzmanların bir araya getirilmesi, 2011 yılında IDA ve IES tarafından kabul edilen Model Aydınlatma Yönetmeliği’nin değerlendirilmesi ve güncellenmesi ile parasal tasarruf ve geceyi koruyan nitelikli aydınlatma sağlamak için bu ilkelerin nasıl uygulanabileceği hakkında belediyeleri ve bireyleri eğitmek ve bilgilendirmek üzere çalışılması yer alıyor.

GECEYİ KORUYAN AYDINLATMA
Sorumlu Dış Ortam Aydınlatması için Beş İlke
FAYDALIBütün aydınlatmaların açık bir amacı olmalıdır
Bir aydınlatma yapmadan veya onu değiştirmeden önce, gerekli olup olmadığına karar verin. Yabani hayat ve çevre de dahil olmak üzere, aydınlatma kullanımının bölgeyi nasıl etkileyeceğini dikkate alın. Dış ortamda kalıcı aydınlatma kurulumlarına olan ihtiyacı azaltmak için işaret levhaları, bordürler ve basamaklarda yansıtıcılı boya veya kendinden parlayan işaretler kullanın.
HEDEF GÖZETENAydınlatma yalnızca ihtiyaç duyulan yere yönlendirilmelidir
Işık huzmesinin hedefe yönelmesini sağlamak için siperlik kullanın ya da dikkatle yönlendirin.
DÜŞÜK IŞIK SEVİYELERİIşık, gerekenden daha parlak olmamalıdır
Gereken en düşük ışık seviyesini kullanın. Bazı yüzeyler gökyüzüne düşünülenden daha fazla ışık yansıtabileceğinden, yüzey koşullarını dikkate alın.
KONTROLLÜIşık, yalnızca gerekli olduğunda kullanılmalıdır
Zamanlayıcılar veya hareket sensörleri kullanarak ışığın gerektiği yerde kullanılmasını, mümkün olduğunda kısılabilmesini ve gerekmediğinde kapatılabilmesini sağlayın.
RENKMümkün olan durumlarda daha sıcak renkte aydınlatma kullanın
Kısa dalga boyu (mavi-mor) ışık kullanımını mümkün olan en düşük seviyeye indirin.
©Public Lighting Authority
Yönlendirilmemiş parlak beyaz sokak lambaları bu bina cephelerine ve hatta doğrudan insanların oturma odalarına ve yatak odalarına ışık saçıyor.
©Bettymaya Foott, IDA
Yönlendirilmiş ve kontrol edilebilir 3000K renk sıcaklığında sokak lambaları ile, Tucson Şehri ışık kirliliğini azalttı, enerji maliyetlerinden tasarruf etti.
©IES
Herhangi bir şekilde yönlendirilmemiş bu sokak aydınlatmasının parlak ışığı gökyüzünü ve bu ağaçları bütün gece aydınlatıyor.

Haber kaynağı: https://ies.informz.net/informzdataservice/onlineversion/ind/bWFpbGluZ2luc3RhbmNlaWQ9MjkzNzEyMCZzdWJzY3JpYmVyaWQ9Mzc3OTUyNjEx

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir