Close

26/09/2013

Işık Kirliliğini Engellemenin 9 Yolu

 

Isik_kirliligi_1Bilgiler: NASA GSFC’den Marc Imhoff ve NOAA NGDC’den Christopher Elvidge
Görsel: NASA GSFC’den Craig Mayhew ve Robert Simmon

Yapılan araştırmalara göre karanlıkta geçirdiğimiz 5 dakikadan sonra gözlerimiz parlak ışık karşısında olduğundan tam 30 kat daha fazla hassaslaşıyor. Yarım saat sonra bu oran 100.000 kat fazlasına çıkıyor. Karanlık Gökyüzü Derneği (IDSA) ve Better in Belize Topluluğu tam da bu noktada ışık kirliliğinin nasıl azaltılabileceğine dair basit ancak etkili tavsiyelerde bulunuyor.

isikkirliligi2

1) Better in Belize Topluluğu çalışmalarında dış mekân aydınlatma tasarımı planlarını IDSA’nın rehberliğine göre yapıyor. Buna göre Better in Belize Topluluğu’nun olduğu yerlerde tüm dış aydınlatma; gece ortamının etkisini azaltan tamamen korunaklı armatürlerle yapılmak durumunda. Ayrıca Better in Belize Topluluğu’nun kurallarına göre evlerdeki dış aydınlatmalar halka açık yerlerde ya da komşu evlerin yakınındaysa parlama yapmamalı. Kullanılan tüm lambalar ise düşük enerjili ve güneş enerjisiyle çalışan 3W LED’lerden oluşmalıdır.

2) Better in Belize Topluluğu’nun olduğu alanlarda sokak lambaları yol boyunca sıralanmış bir şekilde yerleştirilmiyor. Bunun yerine insanlar kafa lambaları ve fener kullanıyor. Ayrıca bu sokak aydınlatmalarını değiştirmek hem ışıktan hem de paradan tasarruf etmek anlamına geliyor.

3) İç aydınlatmada lambaları 40-60 Watt daha etkili kılan yarı aynalı lambalar kullanılabilir. Bunu enerji verimliliğini sürdürmek adına Kanada Astronomik Topluluğu da tavsiye ediyor.

4) Bir diğer ışık kirliliğini önleyici adım kalkana sahip armatürler kullanmak. Yeni armatürler yerleştirmeye henüz hazır olmayan ev ve iş sahipleri için farklı alternatifler de kullanılabilir. Birçoğu gece gökyüzüyle uyumlu armatürlere çevrilebilen ışık gölgeleri veya aplikler farklı bir alternatif olarak alınabilir. Üstelik bu son derece ekonomik bir çözümdür.

5) Sıcak beyaz ışık kullanmak önemlidir. Dış mekânlar için kullanılan LED’ler enerji tasarrufludur ancak genelde kırmızı ışıktan daha kısa dalga boyuna sahip mavi ışık yayarlar. Mavi ışık atmosfere çok daha kolay yayılır ki bu gözlerimizi daha çok zorlar, gece görüşünü azaltır ve daha fazla ışık kirliliğine neden olur.

6) Ev ya da iş yerlerinin dışına hareket sensörleri yerleştirilebilir. Bu durum normalde aydınlatma için kullanılan elektriği %90 azaltır. Böylece yerleştirme masrafları da karşılanmış olur.

7) Yansıtıcılar yerleştirmek yine etkili bir çözümdür. Yansıtıcılar araç yolunu belirginleştirebilir ve ihtiyaç duyulan yerlerde ışık şeritleri oluşturur. Ayrıca yansıtıcıları almak ve kullanmak daha düşük maliyetlidir. Üstelik güç kesintilerine karşı kazanç sağlar.

8) Evde ışık kaybını en aza indirgemek için perdeler ya da jaluzileri kapatılabilir.

9) Karanlık Gökyüzü Koruması diye adlandırabilecek halka açık parklar yaratma girişiminde bulunmak çok önemlidir. Bu özel olarak tasarlanmış alanlar ışık kirliliğine dair farkındalık yaratabilir. Doğa ve hayvanlar adına bilim, eğitim alanları oluşturmak için girişimlerde bulunulmalıdır. Bu konuda herkese örnek olabilecek dünyanın ilk Karanlık Gökyüzü Koruma Alanı Québec’teki Mont Megantic parkıdır.

isikkirliligi3
Başka bir değişle tamamen karanlık için fotoğrafçı Jim Hagen, üçlü kafa lambalarını uzun pozlandırmayla çekmiş. Soldan sağa Waterloo Çevre Fakültesi öğrencileri Josh Diegel, Rory Kennedy and Hannah Furlong, Better in Belize topluluğu ile.

Fotoğraf © Jim Jagen \ BetterinBelize.com

Haber kaynağı: http://www.alternativesjournal.ca/energy-and-resources/9-ways-curb-light-pollution

One Comment on “Işık Kirliliğini Engellemenin 9 Yolu

Alparslan
13/04/2024 - 17:28

🤩

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir