Close

03/04/2019

Akıllı binalar aydınlatma tasarımcıları için neden önemli?

Akıllı bina teknolojisinin aydınlattığı yol, aydınlatma profesyonelleri için altın değerinde.

Gelecek dört yıl içinde global akıllı bina pazarının 32 milyar doları geçmesi bekleniyor. Bu da yüzde 33,7 yıllık bileşik büyüme oranı anlamına geliyor.

Akıllara şu soruyu geliyor: Bu patlama yaşanırken siz bundan nasıl faydalanabilirsiniz?

Akıllı binalar, siz ve diğer aydınlatma tasarımcıları için neden her zamankinden çok daha fazla önemli?

Para, hikayenin yalnızca bir kısmı. Esas olan, bu “akıllı binalara akının”, aydınlatma tasarımcısını, organizasyonların, akıllı bina teknolojisinin tüm potansiyelini fark etmelerinde esas oyuncu olarak konumlandırması. Bu da sık sık sözü edilen 3-30-300 Toplam İşgaliye Maliyeti Hesaplayıcısı’nın kapsamlı bir şekilde karşılık bulmasıyla başlıyor.

Bu hesaplayıcı; ayak kare (square foot) bazında yıllık kamu hizmetleri, kira ve bordro maliyeti anlamına geliyor ve bir akıllı binanın ne olduğuna dair esası temsil ediyor. Akıllı binalar, veri paylaşımı yapan ve enerji, alan kullanımı ve insan için verimlilik üretmek üzere teknolojiden faydalanan binalardır.

Aydınlatma tasarımcıları için en önemlisi de personel giderlerinin (300 kısmı), işgaliye maliyetinin büyük kısmı anlamına geldiğine dikkat çekmesidir.

Lutron’dan Craig Casey bunu onaylıyor. “Akıllı bina sistemleri ilk kez olarak 300 boyutunu onaylayan işgücü görüşünü daha önce hiç olmadığı kadar su yüzüne çıkarıyor,” diye açıklıyor Casey. “Aydınlatma tasarımcılarının çoğu, İnsan Odaklı Aydınlatmaya (HCL- Human Centric Lighting) sahip kaliteli aydınlatma tasarımının, akıllı binaların başarılı bir şekilde yaygınlaşmasıyla iç içe geçmiş olduğunun farkında değil. Kaliteli aydınlatma ortamı, akıllı binanın ‘insan verimliliği’ bileşeni olan personelin rahatı ve üretkenliğini sağlamada bize önemli ölçüde destek oluyor. Akıllı binalarla kaliteli aydınlatmanın birbirine ihtiyacı var.” Personel performansındaki mütevazı bir kazanım bile büyük sonuçlar yaratır. Aydınlatma tasarımcısı, insan odaklı aydınlatma aracılığıyla personel işe alımı, personeli elde tutma süresi, konfor, sağlık ve işgücü üretkenliğini geliştirebilir.

WELL v2 etkisi

Casey, aydınlatma tasarımcılarının daha önce tasarım iletişiminde hiç bu kadar güçlü bir sese sahip olmadığını söylüyor. “Bir aydınlatma tasarımcısı, akıllı bina konusundaki bir sohbete katılma konusunda kendisini güçlü hissetmeli. İnsan odaklı aydınlatma, enerjinin çok ötesine geçen tasarıma katkı hakkında kendilerine güvenerek konuşmalarına olanak tanıyor. Bu prestijin sağlamlaşması, insan odaklı aydınlatmanın, hızla yükselen bir bina standardı olan WELL Bina Standardı v2’nin ana özelliğini temsil etmesiyle oluyor.

İnsan odaklı aydınlatmanın önemi

“Mimarlar ve tasarımcıların çoğu, insan odaklı aydınlatmanın (HCL) yalnızca sirkadiyen etkilerle ilgili olduğunu sanıyor ki bu çok dar bir anlayış,” diyor Casey. “Oysa konu çok daha geniş ve kapsamlı.” Kanıt olarak Casey, şu HCL özelliklerine işaret ediyor:

·      Gün ışığı stratejisi. Sensörler, gölgelikleri aktive ederek ve elektrik ışığını gün ışığına göre ayarlayarak değişen durumlara tepki verir.

·      Işık kalitesi. Hızla ayarlanabilen aydınlatma kumandaları, konforu artıran geniş kapsamlı ayarlama modlarıyla kısma, beyaz tonunu ayarlama ve renk ayarlama olanağı sunar.

·      Kişiselleştirme ve otomasyon. Çalışma masaları, toplantı masaları, sınıf kürsüleri ve bunun gibi yerlerde duran kablosuz kişisel kumandalar en az çaba ve rahatsızlıkla kişiye özel görsel konfor sunar. Bu arada sensörler ve programlanmış kontrol saatleri kimsenin herhangi bir düğmeye basmasına gerek kalmadan gün içinde ortamı ayarlar.

Aydınlatma tasarımcısının yeni rolü

Casey, aydınlatma tasarımcısının hikayesinin iyi bir hikaye ve 3-30-300 ile WELL v2 bağlamında son derece güçlü olduğunu söylüyor. “Sektör bu ikiz ilke etrafında hızla birleşiyor ve aydınlatma tasarımcıları da bunun tam ortasında duruyor. İmrenilecek bir konum,” diyor.

Ortaya çıkan yeni rollerini savunma peşinde olan aydınlatma tasarımcıları için Casey’nin önerdiği birkaç şey var:

·      Genel olarak bina tasarımı, özel olarak HCL için kapsamlı, holistik bir yaklaşıma sahip insan odağını koruyun.

·      Mülk sahibinin bina sakinleriyle ilgili üretkenlik hedeflerini gecikmeden ve genellikle mimar ile müzakere edin. Mimarlar, müşterilerinden, verimli çalışma ortamı sağlama talebi alır ve bu konuda akıllı çözümler üretebilmek için tasarım danışmanlarından destek arar.

·      Operasyonların sırasını stratejinizin merkezine konumlandırın –bunu araştırın, tartışın ve belgelendirin.

·      Etki potansiyeli sunmak için bant aralığı ve uzmanlık sahibi üreticilerle birlikte çalışın.

“İnsan odaklı aydınlatma, önemli bir işgücü faydası olarak hızla yerini alıyor,” diyor Casey.

Haber kaynağı: https://www.archlighting.com/products/lighting-controls/why-do-smart-buildings-matter-to-lighting-designers

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir