Close

19/07/2018

Neden evinizi akıllı eve dönüştürmelisiniz?

Metin: Ansell Lighting

Öncelikle aydınlatma sektörünün yeni bir devrimin eşiğinde olduğunu belirtelim.

Dijital teknoloji yaşama biçimlerimizi dönüştürüyor. Evinize akıllı aydınlatma teknolojisi yatırımı yapmak için bundan daha iyi bir zaman olamaz.

Daha önce bazı “akıllı” sistemler, özel kurulum ve devreye alma gereklilikleriyle birlikte pahalı görülüyordu. Ancak bu algı değişiyor ve artık herkesin kullanabileceği, uygun maliyetli, akla hemen yatan çözümlerin piyasaya girdiğini görüyoruz. Tüketiciler evlerde akıllı aydınlatma kullanmanın gerçek faydalarını görmeye başlıyor.

Günlük etkinliklere yardımcı olan genel aydınlatma, iç mekân tasarımına katkıda bulunan ortam aydınlatması veya güvenlik ve huzur için projektörle aydınlatma biçiminde pek çok işlev gören aydınlatma her evin ayrılmaz bir parçasıdır. Bir bağlantılı eleman ekleyerek evinizin tüm aydınlatmasını, ortamlarınızı izlemenize ve kontrol etmenize olanak tanıyan akıllı sisteme entegre etmek olağanüstü avantajlara sahiptir.

Evinizi akıllı eve dönüştürmenizi gerektiren beş önemli neden şunlardır:

1- Tam kontrol
Akıllı aydınlatma teknolojisi, evinizin aydınlatmasını dilediğiniz yerden uzaktan kontrol etmenizi sağlar. İster süpermarkete gitmiş ve salonun ışıklarını kapatmayı unutmuş, ister iki haftalık bir tatile çıkmış ve aydınlatmayı akşamları otomatik olarak yanacak şekilde ayarlamayı unutmuş olun. Uygulama içi kontroller bunları yapabilmenize olanak sağlar.

Evdeyken bulunduğunuz odanın aydınlatmasını kısmanın, bahçe aydınlatmasını rahat verandanızdan kumanda etmenin, hatta gecenin bir yarısı tuvalete gitme ihtimaline karşı ışığı düşük seviyede yanacak şekilde ayarlamanın mükemmel bir aracıdır.

2- Para tasarrufu
Akıllı aydınlatma sistemleri, ışığı kısma özelliğine de sahiptir. Aydınlatma seviyesi kısılabilen lambaların kullanım ömrü daha uzundur ve bu lambalar elektrik giderlerini ciddi ölçüde azaltabilir. Elbette tüm bunlar, akıllı aydınlatma sisteminin sensörlere, kontrol olanaklarına ve nihayetinde gereksinimlerinize özel bir aydınlatma planı yaratmanıza yardımcı olabilecek zekâ donanımına sahip olup olmadığına bağlıdır.

Enerji tasarrufunun yanı sıra akıllı aydınlatma sistemleri ve kısılabilir lambalar, taktığınız lambaların daha uzun süre dayanacağı anlamına da gelmektedir. Uzun lamba ömrü ise alelacele dükkâna koşturup akkor telli lamba paketleri yüklenmemek demektir.

3- Güvenlik
Akıllı aydınlatma sistemi, aydınlatma belli bir zamanda belli bir süre boyunca açık kalacak ya da kapanacak şekilde ayarlanabilir. Lambalar, örneğin eve geldiğinizde yanarak sizi karşılaması veya siz tatildeyken evde biri olduğu duygusu yaratacak şekilde yanıp sönmesi için programlanabilir.

Akıllı ev sistemleri ve hareket sensörleriyle entegrasyon, evinizin aydınlatmasını çeşitli durumlara uyarlayacak şekilde kullanmanız anlamını da gelmektedir. Örneğin; bahçe aydınlatması, hava karardığında otomatik olarak açılacak, yatmaya gideceğiniz zaman ise kapanacak şekilde programlanabilir.

4- İç mekân tasarımı
Akıllı aydınlatma sistemi, mükemmel bir aydınlatma tasarımıyla bir araya geldiğinde tercih ettiğiniz özellikleri göze çarpacak şekilde ışıklandırarak evinizin estetiğine katkıda bulunur.

Ayrıca akıllı aydınlatma sistemleri, duvarlarınızda sıralanan elektrik anahtarlarından kurtulabileceğiniz ve ışık seviyesini kısarak veya yükselterek, hatta rengini değiştirerek aydınlatmayı tümüyle mobil cihazınızdan kumanda edebileceğiniz anlamına gelir. Elektrik anahtarlarına karşı ilgi ve merakınız varsa akıllı aydınlatmayı zarif, modern görünümlü anahtarlarla da kontrol edebilirsiniz.

5- Rahatlık
Işıkları ayrı elektrik anahtarlarıyla açıp kapamaktan bıktıysanız ve evinizin tüm aydınlatmasını tek noktadan kontrol etmeyi tercih ediyorsanız akıllı aydınlatma sistemlerine yatırım yapmaya değer. Özelleştirilebilir programlama, mutfakta yemek pişirme faaliyetlerini vurgulamaktan, film geceleri için salonda loş bir ambiyans oluşturmaya kadar size ve ailenize uygun aydınlatma düzeni yaratabilme fırsatları sunar.

Yukarıda da belirtildiği gibi rahatlık, evinizin aydınlatmasına dünyanın herhangi bir yerinden uzaktan erişebilerek daha fazla kontrol ve iç huzuru sağlamayı da kapsıyor.

İşte bu kadar… Bu beş nedenle evinizin aydınlatmasını akıllı aydınlatma sistemine uyarlamanızın sağlam bir yatırım olduğunu düşünüyoruz. Bu faydalar ofisinizin, evinizin, deponuzun, bahçenizin… liste uzar gider, aydınlatmasını daha ileri düzeyde kontrol ve kumanda edebileceğiniz yeni özellikler sunan, isteğe bağlı güncelleştirmelerle sürekli değişerek artıyor.

Aydınlatma sektöründe gerçekleşen bu devrimin olumlu bir değişim olduğuna hiç şüphe yok.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/06/why-retrofit-your-home-into-a-smart-home-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir