Close

30/01/2019

2019’un 10 önemli aydınlatma trendi

2019 yılında aydınlatma sektörünü neler bekliyor?

Dijital karmaşa bazı iş modellerini tehdit edip diğerleri için –özellikle de dijital deneyimi kusursuz ve olumlu bir müşteri deneyimine dönüştürebilenler için- fırsatlar yaratırken, son yılların büyük mega trendleri elbette devam edecek. İşte önümüzdeki 12 ay boyunca görmeyi beklediğimiz 10 moda trend.

1- Tedarik zinciri bozulacak

Müşteri-Şartname hazırlayıcısı (Tasarımcı)-Üretici-Toptancı-Yüklenici şeklindeki tedarik zincirini herkes kolayca anlayabiliyordu. Ancak Amazon’dan satın alan müşteriler ve üreticileri indirime zorlayan marj peşindeki yükleniciler sayesinde tedarik zinciri, partisinin Brexit politikasını açıklayan İşçi Partisi sözcüsünden daha fazla eğilip bükülmeye başladı.

2- Güç hattı iletişimi (Power Line Communication) ana akım olacak

1970’lerin şehir şebekesi kaynaklı sinyalizasyonunun sofistike bir misillemesi olan güç hattı iletişimi, aydınlatma kontrolünde son yılların beklenmeyen teknoloji trendi oldu. Kablosuza pek çok seviyede üstün geliyor ve alışveriş merkezi devi Intu ve otomotiv üreticisi Volvo gibi büyük oyuncular tarafından benimseniyor.

3- Birleşmeler hız kazanacak

Bu ay şirketlerin birkaç belalı yasal zorluğun üstesinden gelmesinin ardından, yakın zamandaki birleşmelerin en değerlisi olarak, iGuzzini, Fagerhult Group’a katılacak. Bu, hiç şüphesiz sektördeki en dikkate değer satın alımlardan biri olmakla beraber sonuncusu olmayacak. Armatür fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak bu yıl birleşmeler hız kazanacak.

4- Bluetooth ilgi görecek

Bluetooth, aydınlatma kumandaları dünyasının yeni güç sahibi ve bunun şebeke teknolojisi büyük kurulumlarda basit kablosuz kontrol sağlıyor. Bluetooth’a olan aşinalık, markanın ardındaki pazarlama gücü ve teknolojinin açık protokol özelliği, ana akım aydınlatmaya pürüzsüz bir giriş yapacağı anlamına geliyor.

5- VR (Virtual Reality)tasarım aracı haline gelecek

Sanal gerçeklik (Virtual Reality) oyunları yılbaşı tatilinize renk katmış olabilir ancak 2019, sanal gerçekliğin aydınlatma tasarımında ciddi etki yaratacağı bir yıl olacak. Büyük mimari firmalar, müşterilerini heyecanlandırmak için bu aracı çoktan kullanmaya başladı bile. Signify (Philips) ise bir tasarım ve pazarlama aracı olarak bu teknolojiye büyük yatırım yapıyor.

6- Görsel konfor gündemin üst sıralarına yükselecek

Kamaşma ya da titreşme (flicker) gibi sıkıntılar olmaksızın yapay ışık deneyimi hakkı, LED’lerin heyecan verici enerji tasarrufu imkânlarını benimsediğimiz geçmiş yıllarda kendilerine arka sıralarda yer bulabilmişti. Ancak sıcak renk sıcaklıklarına ve yüksek CRI’lara (Renksel Geri Verim) olan artan taleple birlikte görsel konforun geri dönüşünü beklemek imkân dahilinde.

7- Akıllı merkezler gölgede kalacak

Lambalarınızı internete bağlamak için ihtiyaç duyduğunuz “akıllı merkezler” ve “akıllı köprüler” karmaşası geçmişte kalacak. Bu yıl GE’nin C by GE lambalarını ve C-Start anahtarlarını piyasaya sürmesinin etkisiyle, aydınlatma, giderek artan bir şekilde Alexa, Google Assistant, Apple HomeKit ve hatta Siri’ye doğrudan bağlanacak.

8- Kendi kendine öğrenen kumanda geliyor

Kullanıcının alışkanlıklarını zaman içinde öğrenen ve değişiklikleri tahmin eden Nest’in dijital termostatlarının heyecan verici başarısının öncülük etmesiyle, sezgisel kumanda, aydınlatma dünyasında kendine yer bulacak. Active+ sistemiyle Helvar bu alanda ilklerden biri, ancak son aylardaki artan sayıda patent başvuruları girişimcilerin bu konuya, aydınlatma sektörünün gelecek büyük olayı olarak baktığını gösteriyor.

9- 1970’lerin tasarımı geri dönecek

Feminen toz pembe renk paleti, pirinçler, flamingolar çoktan bitti diyor bize iç mekân moda uzmanları. İç mekânda moda trend, 1970’lere dönüş. Ancak bu kez daha iyi malzemeler ve daha yumuşak renklerle. Ürün tasarımcılarının, ilham arayışıyla zamanının Concord ve iGuzzini kataloglarının tozunu almasını beklemek lazım.

10- Modüler tasarım yaygınlaşacak

LED armatür üreticileri ne kadar şanslı olduklarına inanamıyor. Bozuk bir sürücüyü ya da ışık kaynağını yerinden çıkarmanın, Ryanair’den geri ödeme almaktan daha zor olduğu entegre ürünler yanlarına kâr kaldı. Ama Avrupa’nın önde gelenleri peşlerini bırakmıyor. Eco Design yönetmeliğinin, üreticileri demonte armatürler üretmeleri için sıkıştırması ve baskı altına alması bekleniyor.

Haber kaynağı: https://luxreview.com/article/2019/01/the-10-big-lighting-trends-for-2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir