Close

06/01/2020

2019’da öğrendiğimiz 10 şey

Aydınlatma sektöründe eğlenceli bir yıl geçirdik. Yılın ilk yarısını “Philips” yerine “Signify” demeye çalışarak, ikinci yarısını da Osram’ı kimin satın alacağını merak ederek geçirdik. Ve özellikle bilim insanlarından ışık hakkında çok şey öğrendik… ve bir de inekler!

İşte 2019’da öne çıkanlar:

Mavi LED aydınlatma yaşlanmayı hızlandırıyor

LED aydınlatma ve cep telefonu gibi cihazlardan yayılan mavi ışığa uzun süre maruz kalmak, ışık gözlerinizin içine parlamasa bile yaşam sürenizi etkileyebiliyor. Oregon State Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, LED’lerin ürettiği mavi dalga boylarının, retinanın yanı sıra beyindeki hücrelere de zarar verdiğini öne sürüyor. Çalışma, insanlarla ortak hücresel ve gelişimsel mekanizmaları nedeniyle önemli bir organizma modeli olan sıradan bir meyve sineği üzerinde ışığın etkilerini test etmekle ilgiliydi.

Konum takibi için Bluetooth teknolojisi kullanılabilir

Bu yılın başlarında Bluetooth bir yön bulma özelliği açıkladı. Buna göre, Bluetooth özellikli aydınlatmalar yol bulma, konum takibi ve yakınlık belirleme gibi hizmetler için kullanılabiliyor. Bu özellik, cihazların bir Bluetooth sinyalinin yönünü belirlemesini sağlıyor ve böylece demirbaş takibi gibi “yakınlık belirleme uygulamalarının” geliştirilmesine olanak tanıyor.  

Betondan armatür yapılabilir

Dünyanın ışık yayan betondan yapılan ilk aydınlatma armatürleri Nisan ayında tanıtıldı. Malzeme, ince beton ve ışık ileten küçük liflerin bir karışımından oluşuyor. Almanya’da Lucem tarafından yapılan her armatürde, arkadaki ışık durumunu malzemeden ileten yüz binlerce gömülü optik fiber bulunuyor. Üretim süreci, oldukça karmaşık ve bazıları patentli olan çok sayıda adımdan oluşuyor. Işık ileten beton paneller metrekare başına 200.000 ışık ileten life sahip.

Doğru ışık etlerde renk bozulmasını durdurabilir

Soğutmalı dolaplarda saklanıp sergilendiğinde bile önceden paketlenmiş et zamanla renk değiştirir. İngiltere’de Coop isimli süpermarketin özel bir sorunu var: Dilimlenmiş jambon, tavuk, salam ve chorizo da dahil olmak üzere önceden paketlenmiş etler rafa yerleştirilmelerini takip eden 24 saat içinde renk değiştirmeye başlıyor. 30 derecelik dar açı ışın düzenine sahip düşük güçlü LED çipler kullanan InteGrade dar ışın armatürlerinin bir sürümü dolaplara yerleştirildi. Sekiz gün sonra, kapı dikmelerine en yakın etler, kabul edilebilir seviyelerde minimum renk değişikliği gösteriyordu.

Işık, ineklerde süt üretimini artırabilir

Cornwall’daki South Alston Çiftliği’nden James Bruna, süt üretiminde artış yaşayan yüzlerce İngiliz mandıracısından biri; nasıl mı? Aydınlatma sayesinde. Bruna, aydınlatmaya yaptığı yatırımın, verimi, ineklerin süt üretimi dönemi başına 2000 litre artırdığını tahmin ediyor. Bu da ortalamanın beşte bir fazlasına denk düşüyor. En az 160-200 lüks parlaklıkta ışığa 16 ilâ 18 saat maruz bırakıldıktan sonra altı ilâ sekiz saat karanlıkta kalan süt ineklerinde verimlilik tutarlı bir şekilde yüzde 10 oranında artış gösteriyor.

Crossrail’deki armatürler 58.000 lümen çıkışa sahip olacak

Londra’daki 15 milyar Sterlin’lik yeni Crossrail demiryolu projesindeki armatürler 58.000 lümen çıkışa sahip olacak. Yeni istasyonlardaki ana aydınlatma, alanı, duvarlar ve tavanlardaki yansıtıcı yüzeyler aracılığıyla dolaylı olarak aydınlatarak ferahlık hissi veren özel yapım, yüksek çıkışlı, yerden aydınlatma LED armatürlerle sağlanacak. Dolaylı aydınlatma konsepti, kısa süre önce ismi Elizabeth Hattı olarak değiştirilen Crossrail’i kullanan milyonlarca insan için hoş bir alan yaratmayı vaat ederken proje ekibi için büyük zorluklar yaratmıştı.

Şimdi gömme aydınlatmalar dahili Alexa’ya sahip

Amazon Alexa dahili ses kontrolüne sahip ilk gömme aydınlatma, yaz aylarında Eaton tarafından sergilendi. Alexa konut sektöründe aydınlatma kontrolü için giderek yaygınlaşırken bu armatür, ses kontrol yardımcısının standart boyutlu bir üniteye dahil edildiği ilk tasarım. LED ünitesi ve sürücü devresinin yanı sıra Eaton Halo Home Voice gömme aydınlatma, iki küçük mikrofon, bir işlemci ve Alexa kontrolünü desteklemek için yeterli bellek içeriyor.

Uçuş yorgunluğunu azaltmak için özel jet

Üretici firma Gulfstream, yeni nesil özel uçakların “havacılıktaki en gelişmiş sirkadiyen aydınlatma sistemine” sahip olacak şekilde tasarlandığını söylüyor. Firma, 58 milyon Sterlinlik amiral gemisi G700’deki aydınlatmanın, binlerce beyaz ve amber LED sayesinde gün doğumu ve gün batımını taklit ederek çok kıymetli yolcularını yeni zaman dilimleri hakkında “nazikçe kandıracağını” ve “dünyanın yarısını hiç mola vermeden geçmenin fiziksel etkisini büyük ölçüde azaltacağını” söylüyor. Ve bir de… Mach 0,85’te 7.500 deniz mili ile uçabiliyor.

Mavi ve kırmızı aydınlatma ofis çalışanlarının uyanık kalmasını sağlıyor

Bu yıl yapılan bir çalışma bize, sabah mavi ışık ve öğleden sonra kırmızı ışık kombinasyonunun ofis çalışanlarını uyanık tutmak için en iyi yöntem olduğunu ortaya koydu. Rensselaer Polytechnic Institute Lighting Research Center (LRC) ve ABD Genel Hizmetler İdaresi (General Services Administration – GSA) ışığın gün boyu uyanıklığı ve gece uyku kalitesini nasıl etkilediğini araştıran bir dizi analizin en sonuncusunu yayımladı. Çalışma, LRC tarafından geliştirilen özel bir armatürü test ediyordu.

Brexit’ten sonra İngiltere lambalarda farklı bir sembol kullanabilir

İngiliz aydınlatma üreticileri, Brexit’in anlaşmazlıkla sonuçlanması durumunda, İngiltere pazarındaki CE işaretini yeni bir “Birleşik Krallık Uygunluk Garantisi” sembolü ile değiştirmek zorunda kalabilir. AB ile İngiliz hükümeti arasında 2020’nin sonuna kadar bir anlaşma olmazsa, UKCA sembolü armatürlerde görünmeye başlayabilir. Bu sembol, alıcılara, aydınlatma ekipmanının ilgili tüm standartlara uygun olduğunu garanti etmek için tasarlandı. Kurallar, şu anda CE işareti için geçerli olanları yansıtacak.

Haber kaynağı: https://luxreview.com/article/2019/12/10-things-we-learned-in-2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir