Close

17/07/2018

Dünyanın yarasa dostu aydınlatmaya sahip ilk şehri

Dünyanın ilk yarasa dostu aydınlatma kurulumu olarak ilan edilen “What’s Being” Hollanda’da tanıtıldı.

Hollanda, Zuidhoek-Nieuwkoop’taki nadir yarasalar, doğal algı ve ritimlerini etkilemeyen bir ışık yayacak şekilde özel olarak tasarlanan akıllı LED sokak aydınlatması sayesinde artık rahatsız edilmeden gece işleriyle meşgul olmayı sürdürebilecekler.

Sokak lambaları, yarasalar tarafından karanlık olarak algılanan fakat şehrin insan sakinleri için yeterli aydınlatma sağlayan özel bir ışık “formülü” kullanıyor.

Zuidhoek-Nieuwkoop pek çok nadir ve hassas hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Bu şehir ve civarındaki bölge, nadir ve soyları tükenme tehdidi altında bulunan yarasa türlerinin beslenme ve üreme alanlarını da kapsayan, Avrupa çapındaki doğal koruma alanı ağının bir parçası.

“Nieuwkoop, yarasa dostu olarak tasarlanmış akıllı LED sokak lambalarını kullanan, dünyadaki ilk şehir,” diyor Nieuwkoop Belediye Meclisi Üyesi Guus Elkhuizen.

“Benzersiz konut programımızı geliştirirken hedefimiz mümkün olduğunca projeyi sürdürülebilir kılmanın yanı sıra yerel yarasa türlerimizi habitatlarına minimum etkide bulunarak korumaktı.
“Bunu başardık ve karbon ayak izimiz ile enerji tüketimimizi minimumda tuttuk.”

Yarasaların gece beslenme ve aktivite düzenlerini bozmamak amacıyla, Signify, Wageningen Üniversitesi ve bu koruma alanında aktif olan STK’ların kapsamlı araştırması sonucunda özel bir ışık formülü geliştirildi. Lambalar kırmızı bir ışık yayıyor ve yarasaların iç pusulalarını etkilemeyen bir dalga boyu kullanıyor. Normal sokak lambaları, yarasaların uçuş ve tüm gece davranışlarının yanı sıra lambaların etrafında toplanan böcek avlarına ulaşmalarını da etkileyebiliyor.

Işık seviyelerini daha da uygun hale getirmek üzere akıllı LED aydınlatma sistemleri yazılımı kuruldu.

Bu aydınlatma yönetim sistemi sayesinde, LED aydınlatma noktaları neredeyse gerçek-zamanlı olarak yönetilebiliyor ve yanı sıra yüksek basınçlı sodyum sokak aydınlatmasına kıyasla %70 oranına kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.

Bu akıllı sistem, her bir aydınlatma noktasının uzaktan kontrol edilebilmesine olanak sağladığı için yetkililer, şehrin insan sakinlerinin evlerinin dışındaki aydınlatmayı kapatma veya kısma taleplerini yerine getirebiliyor ve acil durum hizmetlerine yardımcı olmak için ışık seviyesini hızla yükseltebiliyor.

Gecenin ilerleyen saatlerinde sokaklar boşalınca da yetkililer ışıkları kısıp gereksiz enerji kullanımını önleyebiliyor.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/06/welcome-to-world-s-first-town-with-bat-friendly-lights

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir