Close

23/10/2019

İngiltere’nin ilk yarasa dostu otoyolu

Worcestershire’da bir dizi “yarasa dostu” sokak lambası çalışmaya başladı

Kırmızı ışık yayan LED lambalar, Warndon Wood doğa rezervi yakınında, A4440 boyunca yaklaşık 60 m genişliğinde yarasa dostu bir geçit sağlıyor.

Worcestershire İl Meclisi ve Jacobs arasındaki işbirliğinin sonucu olan bu proje, yerel yaban hayatı üzerinde büyük ölçüde azaltılmış etkisine çok ihtiyaç duyulan karayolu geçidine yenilikçi bir yaklaşım oluşturuyor.

Araştırmalar, bazı yarasa türlerinin ışıktan çekindiğini ve beyaz ışıkla aydınlatılan yollardan geçemediğini, bu durumun da yiyecek kaynaklarına ve suya erişmelerini engelleyebildiğini gösteriyor. Parlak sokak lambaları aynı zamanda yarasaların beslendiği sinekleri ve böcekleri de çektiğinden yarasalar ve diğer memelilerin her zamanki beslenme alanlarında bulunan yiyecekleri azaltıyor.

Yaban hayatı dostu olan ışıklar kırmızı renkte ve yarasalar ile onların uçma ve beslenme alışkanlıklarını etkilemeyen benzersiz bir ışık bileşimine sahip.

Yarasalar kırmızı ışık altında normal davranıyor, karanlıkta olduğu gibi beslenip yaşam alanlarında hareket edebiliyorlar. Bu da yerel ekosistemin dengelenmesine yardımcı oluyor.

Hollanda’daki benzer aydınlatma tasarısı, yarasa türlerini ve geceye dair diğer vahşi yaşamı korumaya yardımcı olarak başarı kazandı. Eindhoven’da, nadir bulunan yarasa türleri için değerli bir güvenli alan sağlayan, yarasa dostu aydınlatmasıyla yeni bir barınak kompleksi inşa edildi.

Warndon bölgesinde yarasa dostu ışık kullanımı, yeni bir kontrollü geçit kurulumuna paralel olarak başlatılıyor.

Aydınlatma tasarısı, karayolu kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için iki aşamada gerçekleştiriliyor. Birinci aşama, şu an Plantation Drive göbek çıkışında açılmış durumda. İkinci aşama, kontrollü geçişin ve yeni, genişletilmiş anayol ışıklarının tamamen açılışıyla tamamlanacak (Eylül ayı sonunda gerçekleşmesi bekleniyor).

Yeni geçit yayalar, bisikletliler ve scooter kullanıcıları için uygun ve Worcester Six Business Park, Warndon Villages ve şehir merkezi arasındaki bağlantıyı geliştirmek için uygulamaya koyuldu.

Worcestershire İl Meclisi’nin Ekonomi ve Altyapıdan Sorumlu Kabine Üyesi olan Ken Pollock, “Bu çığır açan ışıklar, genel standartları yerel ortama daha iyi uyacak şekilde adapte edebildiğimiz harika bir örnek,” diyor.

“Geçişin kendisi, şehir merkezi ile Business Park arasında seyahat edenlere çok fayda sağlayacaktır. Kullanılan uyarlanmış aydınlatma ilk başta biraz farklı görünebilir, ancak bölgeyi gece kullananların, aydınlatma renginin sıkı testlerden geçirildiğinden ve tüm güvenlik kontrollerine uygun olduklarından emin olmalarını isteriz. ”

Sürücü ve yayaların görüşü kırmızı ışıktan etkilenmeyecek. Plan, gerekli standartlara tamamen uygun. Işık “bileşimi”, yerel yaban hayatının yanı sıra, yol kullanıcıları ve bölge sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için özenle hazırlandı.

Haber kaynağı: https://luxreview.com/article/2019/09/unveiled-the-uk-s-first-bat-friendly-highway

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir