Close

09/09/2020

Almanya, böcekleri korumak için geceleri ışıkları karartmayı planlıyor

Almanya, böcek popülasyonundaki dramatik düşüşle mücadele etme girişiminin bir parçası olarak projektör aydınlatmayı yılın büyük bölümü boyunca alacakaranlıktan itibaren yasaklamayı planlıyor. 

AFP’ye göre bu yasa tasarısında, ülkenin Çevre Bakanlığı, spot ışıklarının kısmen yasaklanmasından doğal yaşam alanlarının daha fazla korunmasına kadar, böcekleri korumak için bir dizi yeni önlem hazırladı.

Bakanlığın Ekim ayına kadar kabine onayı almayı umduğu yasa tasarısında, “Böcekler ekosistemde önemli bir rol oynuyor … ancak Almanya’da sayıları ve çeşitliliği son yıllarda ciddi şekilde azaldı,” deniyor.

Yasada ileri sürülen değişiklikler, hem aydınlatma hem de böcek ilacı kullanımı üzerinde daha sıkı denetimleri içeriyor.

Açık havada böceklere yönelik ışık tuzakları yasaklanacak, projektör ve gökyüzü spotları ise yılın on ayı boyunca gün batımından şafağa kadar kullanılamayacak.

Taslak, ayrıca, yeni sokak lambaları ve diğer dış mekân aydınlatmasının bitkiler, böcekler ve diğer hayvanlar üzerindeki etkiyi en aza indirecek şekilde kurulmasını talep ediyor.

Milli parklarda ve ana su kütlelerinin beş ila on metre yakınında yabani ot öldürücü ve böcek ilaçlarının kullanımı yasaklanırken meyve bahçeleri ve kuru taş duvarlar böcekler için doğal yaşam alanları olarak korunacak.

Önerilen reformlar, çevre aktivistlerinin artan baskısıyla Alman hükümetinin geçen Eylül ayında açıkladığı daha genel “böcekleri koruma eylem planının” bir parçası.

Yabani ot ilacı

Şimdi gözler, pestisit kullanımının genel olarak azaltılması gibi vaatleri yerine getirme baskısı altında olan Tarım Bakanlığı’na dönecek.

En dikkat çekici olan ise Almanya’nın geçen Eylül ayında tartışmalı yabani ot  ilacı glifosatı, böcek eylem planının bir parçası olarak kaldıracağını söylemiş olması.

Çarşamba günü çevreciler yasa tasarısını memnuniyetle karşılamakla birlikte, Tarım Bakanlığı’na daha fazla harekete geçme çağrısında bulundular.

World Wildlife Fund (WWF) Almanya şubesi direktörü Rolf Sommer, “Böceklerin azalmasını sadece üstün körü önlemlerle durduramayız,” diyor.

Çevre Bakanlığı’nın önerilerinin “böcekleri daha fazla korumak için bir başlangıç” olduğunu ancak pestisit düzenlemeleriyle ilgili daha fazla reforma ihtiyaç duyulduğunu da sözlerine ekliyor.

Bu arada Alman Doğa Koruma Derneği (German Nature Conservation Association – DNR), Tarım Bakanı Julia Kloeckner’ı “ödevini yapmaya”, glifosatı 2023 yılına kadar aşamalı olarak durdurma sözünü yerine getirmeye çağırdı.

Almanya, geçen yıl böcekleri koruma çabalarıyla defalarca manşetlere çıkmıştı.

Geçen Nisan ayında, arılar için daha fazla koruma çağrısında bulunan ve çılgınca popüler olan bir dilekçe Bavyera Eyalet Hükümeti’ni hazırlıksız yakaladı.

Eyalet, dilekçeyi referanduma koymak yerine birkaç ay içinde 1,75 milyon kişi imzaladıktan sonra doğrudan yasalaştırdı.

Bu yılın başlarında elektrikli otomobil devi Tesla, karınca kolonilerinin Berlin dışındaki yeni “giga” fabrikasının şantiyesinden uzağa taşınması nedeniyle  inşaatta gecikmeler yaşamıştı.

Haber kaynağı: https://news.yahoo.com/germany-plans-dim-lights-night-save-insects-151704025.html?soc_src=hl-viewer&soc_trk=tw

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir