Close

12/12/2017

Yeni büyük iş alanı: Köprü Işıkları

New York, Londra, Memphis ve San Francisco gibi şehirleri izliyor ve nehir geçişleri boyunca LED aydınlatma armatürleri takıyorlar. Ve bu sadece estetik için değil elbette. Bu projeler önemli miktarda ekonomik yatırımları da beraberinde getiriyor.

Memphis ve Arkansas arasındaki Mississippi nehri boyunca yaklaşık 2 km uzanan Harahan Köprüsü Delta peyzajının tanımlayıcı bir parçası. Geçen Ekim’e kadar köprüye geçilen iki demiryolu hattı haricinde ulaşılamazdı. Memphis Konvansiyon ve Ziyaretçi Bürosu başkanı Kevin Kane, Ekim ayında açılan Big River Crossing köprünün tüm uzunluğunu kapsayan bisiklet ve yaya yolu ile köprüyü yüz binlerce insanın kullandığını söylüyor. Ve ekliyor: “Köprünün değişen yüzünün büyük bir kısmı aslında eskiden karanlık olan köprüyü aydınlatan LED aydınlatma enstalasyonundan kaynaklanıyor.”

Philips Aydınlatma tarafından kurulan ve isimsiz bir hayır kurumu tarafından finanse edilen 12 milyon dolarlık proje köprüyü tam anlamıyla aydınlığa kavuşturdu. Köprü aydınlatmanın kendisi bir yatırım alanı olduğu kadar aydınlatmanın ardından da güçlü bir ekonomi yaratıyor. Memphis’te köprü aydınlatması insanlara kıyı şeridine inmek için yeni bir neden yarattı ve insanlar ışıkları ve renkleri kullanarak canlandırmanın tadını çıkarabildi. Işıklar, Memphis’in tatil günlerine göre renk değiştiren duygularına katkıda bulundu ve üstelik köprü kentin basketbol takımı Grizzlies’in onuruna maviyle aydınlandı.

Bu projeyle beraber kent de kalkınıyor. Geliştiriciler, şimdiden yakınlardaki bir tren istasyonunu rezidans, alışveriş ve sinema merkezine çevirmek için 55 milyon dolar harcadılar. Köprü projesini finanse eden aynı devlet ve federal hibeleri, aynı zamanda köprüye çıkan yolları ve kaldırımları onaracak projelere destek veriyor.

Big River Crossing gibi köprü aydınlatma projeleri, ekonomik gelişmenin tek sebebi olamaz. Ancak geçtiğimiz senelerde, San Francisco ve Little rock gibi bir çok şehir, ilk bakışta tamamen estetik bir amaca hizmet ediyor gibi görünen bu projelere milyonlar yatırdı. Londra ve New York da önümüzdeki birkaç yıl içinde kendi köprü aydınlatma sistemlerini devreye sokacak. Bu projeler hiç ucuz değil, New York’taki 11 köprü gösterisi, köprü ve tünellerin devlet tarafından finanse edilen 500 milyon dolarlık bir revizyonunun parçası ve Londra’daki yaklaşık 25 milyon dolarlık proje, özel ve hayırsever kaynaklar tarafından finanse edilecek.

Fakat bu projeler için ivme yavaşlıyor gibi görünmüyor. Philips Aydınlatma tarafından 2007’de satın alınan, dış aydınlatma alanında uzmanlaşmış bir şirket olan Color Kinetics’in genel müdürü Paul Kennedy “şehirlerin bu görüntüleri izlemesinin nedeni, anlamlı ve ilham verici bir şey yaratılmış olması ve bunun ana sebebi büyük ölçekli LED aydınlatma” diyor ama ekliyor, “bu da kıyı bölgelerinde ekonomik faaliyetler üretilmesine yardımcı oluyor ve aslında yatırım kendini geri ödüyor”.

Philips aydınlatma ve ekonomi danışmanlık şirketi Boyette’in raporuna göre, San Francisco’da geçici olarak 2013 yılında kurulan ve 2016 yılında da yeniden açılan Bay Lights, yaklaşık 88 işi destekledi ve bölgenin GSMH’sina 10 milyon dolar katkıda bulundu. Yaklaşık 50 milyon insan (turistler ve konut sakinleri) Körfez Işıkları’nı gördü; San Francisco kenti tarafından yaptırılan ekonomik bir değerlendirmeye göre, aydınlatma etrafındaki turizmin ek artırımı 97 milyon dolarlık bir ekonomik etki yaptı. Yakınlardaki restoranlar ve oteller bu işten karlı çıktı, işletmeler % 30’luk bir ciro artışı bildirdi. Ayrıca ışıklar geleneksel aydınlatma kaynaklarına göre % 85 daha az enerji kullanarak, kentin sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığı hakkında net bir mesaj veriyor.

Haber kaynağı: https://www.fastcodesign.com/90107581/the-big-business-of-bridge-lights

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir