Close

27/09/2018

Belediye meclisi, yasa dışı “gerilla” köprü aydınlatması için geri adım attı

Oxfordshire’daki Henley Köprüsü’nde gerçekleştirilen yasa dışı “gerilla aydınlatma”, yerel yetkililer kaldırılmasına yönelik taleplerinden vazgeçmiş gibi göründüğü için bir süreliğine daha kurtarıldı.

800’den fazla lambanın kullanıldığı aydınlatma enstalasyonu, 200 yıllık eski yapının geceleri aydınlatılmayı hak ettiğine inanan yerel aktivist Clive Hemsley tarafından tasarlandı ve uygulandı.

Köprü aydınlatması, elektriği Hemsley’nin mekânı Angel on the Bridge’in bir elektrik prizinden alıyor. Hemsley, bu bağımsız aydınlatma planının Oxfordshire İl Meclisini köprüyü profesyonel bir şekilde aydınlatmaya sevk etmesini umuyor.

Belediye meclisinin yerel planlama müdürleri Hemsley’den, 1. derece tarihi yapı niteliği taşıyan köprüye yaptığı yasa dışı eklemeyi kaldırmasını talep etti. Ancak Hemsley bunun mümkün olmadığını çünkü mevcut “nehir koşullarının” aydınlatmayı sökmek için “tehlikeli” olduğunu belirtti.

Amatör aydınlatma tasarımı, dilekçe imzalayan 2.400’den fazla Henley sakininin desteğini aldı.

Yerel otoriteler ise köprünün aydınlatılmasına karşı olmadıklarını fakat bunun uygun prosedürlerle ve gerekli planlama izinleri alınarak yapılması gerektiğini açıkladı.

Hemsley, yerel gazetesi Henley Standart’ta, “Sanırım hâlâ il meclisinin aydınlatmanın ne kadar başarılı olduğunu değerlendirdiği bir aşamadayız,” diye belirtiyor.
“Belediye ve il meclislerinin ne tür geri dönüşler alacaklarını görmek için şimdilik tedbirli davrandığını düşünüyorum. Ben bu kısa sürede kimseden bir şey duymadığım gibi henüz hapiste de değilim!”

Hemsley, aydınlatmanın hem turistlerin hem de yerel sakinlerin bakış açısına göre çok yerinde olduğunu söylüyor.
“Henley’de St. Mary Kilisesi gibi tarihi diğer binaları spot ışıkları ve sokak lambalarıyla ön plana çıkarıyoruz. Benim için bu harika taş köprümüzün aydınlatılması, üzerinde uzun uzadıya düşünülecek bir konu değildi. Kullandığımız 12 volt en son LED teknolojisi sayesinde bu proje tamamen güvenli ve çevre dostu.”

Aydınlatmanın kalması için internet üzerinden dilekçe kampanyası başlatan yöre sakini Michaela Clarke, köprünün şu an tüm yönlerden önemli bir odak noktası olduğunu söylüyor.

“Beş taş kemere sahip nehrin aşağıdan ve yukarıdan manzarası artık daha da güzelleşti.
“Eski tek bir lambanınkine eşdeğer oranda elektrik kullanan Clive’in projesi, köprünün o güzel sarı taşlarına yumuşak, sıcak beyaz bir ışık veriyor.”

Hemsley şu an çok daha iddialı bir başka köprü aydınlatma projesi üzerinde çalıştığını belirtiyor. Bu kez hedefi, Marlow’daki ünlü William Clark tasarımı asma köprü.
Marlow Köprüsü, lambalarının kırılıp dökülerek tahrip edildiği 2003 yılına kadar aydınlatılıyordu. Bu vandallığın ardından tahribat giderilmedi. Hemsley, bu projeyi yapmasını Belediye Başkanı Jocelyn Towns’un istediğini ileri sürüyor.

Gerilla Aydınlatma nedir?
Aydınlatma sektöründe, gerilla aydınlatmanın tarihi on yıllar öncesine uzanıyor. Genellikle profesyonel aydınlatma tasarımcılarından oluşan ekipler tarafından, bina veya mülkle bağlantısı olmayan, pil ve jeneratörle çalışan lambalar kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Çoğu kez bina veya mülk sahipleriyle anlaşmalı olarak yapılıyor. Geçici olarak, genellikle bir geceliğine veya gecenin belli saatleri içinde yapılan bu aydınlatmanın fotoğrafları çekiliyor ve fotoğraflar sosyal medyada paylaşılıyor. Gerilla aydınlatma çoğunlukla kalıcı olarak aydınlatmadan fayda görecek bir yapıya dikkat çekmek için kullanılan bir yöntem.

Daha önceki yıllarda gerilla aydınlatma projelerinin, sektörün en önemli başarılarından olan Aydınlatma Tasarımı Ödülünü kazandığı da oldu. Henley Köprüsü olayı ise hem büyük ölçeği hem de aydınlatma profesyoneli olmayan bir kişinin girişimi olması açısından sıra dışı.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/08/council-backs-down-over-illegal-guerrilla-lighting-for-bridge

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir