Close

25/04/2019

Milano Tasarım Haftası’nda robotlar ve yapay zekanın geleceğine adım atmak

·    Affinity in Autonomy’ (Otonomide Yakınlık), zeka ve teknolojinin günlük yaşamlarımıza daha fazla entegre olduğu bir dünya tasavvur ediyor; insanlar ve robotlar arasındaki ilişkiye daha derinlemesine bakıyor.

·    Sergi, robotların duygu, eşlik ve davranışını; insanların şimdi ve gelecekte nasıl etkileşeceğini ve birlikte var olacağını inceleyip teknoloji aracılığıyla duygularımız üzerindeki etkisine bakıyor.

·    1999’da dünyanın ilk Gösteri Robotu “AIBO”nun yaratılmasından bu yana Sony, yapay zeka ve robotlarla ilgili bilgi ve kavrayışını büyütmeye devam etti.

Sergi, insanların duygu sahibi robotlarla gelecekte nasıl bir ilişki geliştirebileceklerini inceliyor; insanlar olarak robot arkadaşlarımızın canlı olduğunu hissettiğimizde onlara karşı bir yakınlık duymaya başlayacağımızı göstermek üzere yola çıkıyor.

Sergi katılımcıları farklı duyumsal “alanlarda” yürüyerek insanlar ve robotlar arasındaki beş önemli etkileşimi inceliyor:

Uyanış: Birinci alan, ziyaretçiler duvarda ışık ve sesle cisimleşen yeni tür bir zekayı deneyimlerken duyumsal farkındalığı yükseltiyor. Ziyaretçiler, robotlarla beklenmedik ve hayal edilemez yöntemlerle nasıl etkileşime geçebileceğimizi inceledikleri, geleceğe giden bir patikaya yönlendiriliyor.

Özerk: Bu alanda, ilgi odağı olan bir sarkaçla robotların bağımsızlığı ve iradesi keşfediliyor; ziyaretçiler, buraya girer girmez özerk varlıklar tarafından saptanıyor. Bu durum ziyaretçilerin duygularını ve tepkilerini sorgulamalarına neden olabiliyor.

Uyumluluk: Her biri kendi özel kişiliğine sahip “kürelerle” dolu bir alana girmek. Bu küreler çevrelerindekilerle uyumlu olarak onlarla bir araya geliyor, işbirliği yapıyor ve hareket ediyor. Bu robotların tahmin edilemeyen hareketleri toplulukların oluşumunu tetikleyebiliyor.

Duygusal yakınlık: İnsanlarla sürekli etkileşim içinde olan robotlar hem zeka hem de duygusal olarak gelişecektir –bu odada deneyimlenen bir şey budur. Bu simbiyotik ilişkiyi anlamaya başlayan ziyaretçiler, robotların daha canlı bir görünüme sahip olacağı bir geleceği hayal edebiliyor.

Birlik: Robotlar önümüzdeki yıllarda yaşamlarımızda, toplumda ve altyapıda daha bütünleşik bir rol oynamaya başlayacak. Sergi deneyiminin son bölümü, otonomide yakınlığın geleceği üzerine düşünceleriniz neler diye soruyor.

Creative Center Başkanı Yutaka Hasegawa şöyle diyor: “Affinity in Autonomy’ insan ve teknoloji arasındaki evrim geçiren ilişkiyi gösteriyor; Yapay Zeka X Robotların gelecekte neye benzeyeceğine küçük bir bakış, robot zekası ve duygularını keşfetmek.

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting/stepping-into-the-future-of-robotics-and-ai-at-milan-design-week/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir