Close

02/01/2018

Oda temizleyen robotlar mikroorganizmaları bulmak için UV radyasyonunu kullanıyor

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde hastaları enfeksiyonlardan korumak için mikropları temizleyen robotlar kullanılmaya başlanıyor. Üniversite hastanesinin yetişkin bölümünde Kasım 2017’den itibaren yerlerini alan robotlar her hasta taburcu edilişinin ardından yapılan rutin temizlik işlemlerini takiben odaya girip özellikle metisiline dirençli staphylococcus aureus ve “VRE” vankomisinin dirençli enterokokları gibi mikropları UV radyasyonu ile temizliyor.

Amerika’daki Hastalıklardan Korunma ve Kontrol Merkezi’nin raporuna göre hastane enfeksiyonları her 25 hastaneden birinde mevcut. Yine bu merkezin sponsorluğunda yapılan daha geniş çaplı bir araştırmanın sonuçlarına göre, kullanılan robotlar hastane enfeksiyonlarını %30 oranında azaltacak.

İşlemin özellikle yanık tedavi ünitesinde başlayacağını duyuran üniversite hastanesi doktoru Thomas Talbot, bu servisteki hastaların durumunun çok kırılgan olduğunu ve enfeksiyon riskinin onlar için kaldırılamayacak bir yük olduğunu söyledi.

Hastane bu uygulama kapsamında 2 robot satın aldı. İlkini hemen, ikincisini 2018 yılında devreye sokacaklar. Talbot 2. robotun yine en gerekli ünitelerden birinde hizmete başlayacağını belirtti.

UV ışınları ile temizlik yapan robotlar uzaktan kumanda ile çalışıyor ve tüm perde açma, çekmece açma-kapama, dolap açma-kapama işlemlerini insan eli değmeden yapabiliyor.

Robotların faydalı olacağı birimlerin biri de acil servis. Robotlardan beklenen performansın maksimize edilebilmesi için insan eliyle yapılan tüm dezenfekte işinin en mükemmel şekilde tamamlanması gerekiyor. Ardından sadece enfeksiyon riski değil, optimizasyon ve iş akışında da fayda sağlanması umulan robotların acil servise gelen hastaların çabuk intikali konusunda robotlara düşen görevler ile ilgili yeni protokoller geliştiriliyor.

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/room-cleaning-robots-use-uv%E2%80%88radiation-to-zap-microorganisms/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir