Close

18/12/2019

Signify, M&S için geri dönüşümlü armatürleri 3D baskıyla üretiyor

Aydınlatma sektöründeki geleneksel üretim modelinde heyecan verici bir değişim yaşanıyor. Signify, müşterileri için özel armatür siparişlerini 3D baskı yöntemiyle üretiyor ve ilk büyük müşterisi de İngiltereli perakendeci Marks & Spencer.

Signify, bu gelişmenin, atığın elenip malzemelerin sürekli olarak yeniden kullanıldığı “Döngüsel Ekonomi (Circular Economy)” olarak adlandırılan sisteme doğru atılan önemli bir adım olduğunu söylüyor.

Şirket, %100 geri dönüştürülebilir polikarbonat malzeme kullanarak bu son derece esnek üretim şeklini mükemmelleştirdiğini söylüyor. Böylece aydınlatma armatürleri müşterinin ihtiyaçlarına göre tasarlanıyor veya uyarlanıyor ve ömrünün sonunda geri dönüştürülmesi sağlanıyor.

Marks & Spencer mağazalar zincirinin aydınlatma tesisatı -sayısının binlere ulaştığı düşünülüyor- Signify’ın Hollanda’daki ilk 3D baskı tesisinde üretiliyor. Ancak Signify ABD, Hindistan ve Endonezya’da da ek 3D baskı tesisleri kurmayı planlıyor.

Bu şekilde üretilen tipik bir aydınlatma armatürü, elektronik ve optik hariç, geleneksel olarak üretilmiş bir metal aydınlatma armatüründen %47 daha düşük karbon ayak izine sahip.

Neredeyse her bileşen, döngüsel ekonomi kavramını destekleyecek şekilde tekrar kullanılabiliyor veya geri dönüştürülebiliyor.

3D armatürler Londra, Manchester, Belfast ve İrlanda’da Dublin ve Cork’taki M&S mağazalarına kurulacak.

Proje, mağaza performansını iyileştirmek ve önemli miktarda enerji tasarrufu sağlamak için girişilen büyük bir yenilenmenin parçasını oluşturuyor.

Mağazalarda, farklı tip armatürlerin yerini 3D baskılı LED versiyonları alıyor.

Bu ısmarlama ürünler, mevcut tavan döşemelerinin kullanımının devamını sağlamak için mevcut bağlantı parçalarına uyacak şekilde boyutlandırılıyor.

Taşınmazlar grubundan M&S Araştırma ve Geliştirme Müdürü Oliver Knowles, Lux’e şöyle diyor: “Yıllardır daha yeşil, düşük karbonlu bir M&S oluşturmak için çalışıyoruz ve daha 2012’de karbon nötr olan ilk büyük perakendeci olmaktan gurur duyuyoruz.

“3D baskı bir süredir var, ancak bu armatürler mağazalarımızın sürdürülebilirliğini artıran ve sürdürülebilirlik stratejimizi gayet güzel tamamlayan ilk gerçek perakende aydınlatma uygulamasıdır.

“Bu armatürlerdeki potansiyel, hem enerji hem de maliyet verimliliği açısından çok büyük.

“Tadilat yapmadan veya tavanımızı kesmeden mükemmel şekilde oturması için talep üzerine üretiliyorlar.

“Ayrıca bunları geri dönüşüme girmeleri ve yeni tasarımlarımızın baskısında kullanılmaları için iade edebiliyoruz, bu da bizim yerelliğimize ve güncel kalmamıza olanak sağlıyor.”

Hollanda, Maarheeze’deki 3D baskı tesisi tam kapasiteye kavuştuğunda, 60 cm yüksekliğe ve genişliğe sahip armatürler üretebilen farklı boyutlarda 500 adede kadar 3D yazıcıya sahip olacak.

Ocak 2020’de, hem profesyonel hem de tüketici pazarlarına hizmet verecek olan Burlington, Massachusetts, ABD’de yeni Signify 3D baskı tesisleri faaliyete geçecek.

Bunları Noida, Hindistan ve Jakarta, Endonezya’daki tesisler hızla takip edilecek. Bu tesislerin tamamında aydınlatma armatürlerine LED ışıklar entegre edilecek.

Haber kaynağı: https://luxreview.com/article/2019/11/signify-prints-recyclable-luminaires-for-m-s

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir