Close

05/03/2019

Geri dönüşüm programı, 700.000 lamba farkıyla hedefine ulaşamadı

WEEE (Elektrikli ve Elektronik Ekipman Atıkları) uyum programı, lamba toplama hedefini 700.000 lamba ile kaçırdıktan sonra lisansını kaybetti.

Çevre Ajansı, 2017 yılında geri dönüşüm yükümlülüklerini yerine getiremediği için Northern Compliance’ın yönetmelik kapsamındaki elektrikli ve elektronik ekipman atıklarını (WEEE) yönetme hakkını iptal etti.

Şirket, lambaların yanı sıra diğer tüketim ve ev gereçleri hedeflerine ulaşmayı da başaramadı.

Aralarında Asda süpermarket zincirinin de bulunduğu 191 üyeye sahip olan kuruluşun, lamba toplama hedefine 102.379 ton farkla ulaşamadığını gösteriyor. Bu rakam ise 700.000 lambaya eşdeğer.

Northern Compliance Başkanı Vincent Eckerman, kuruluşun Defra’nın hiçbir kuralını ihlal etmediğini ve hükümetin finansman kurallarının “haksız bir uyum yönetimi ücret mekanizması” ile birlikte işlerinde bir “felaket etkisi” yarattığını savunuyor.

“2018’de Northern Compliance’ın tüm eski üyelerinin, bir istisna dışında, fon yükümlülüklerini karşıladığını ve Northern Compliance’ın bu yükümlülükleri sağlanan fonla orantılı olarak tümüyle yerine getirdiğini kayda geçirmek istiyoruz.

“Northern Compliance, adil ve en önemlisi rekabetçi bir pazarda faaliyet gösteren bir geri dönüşüm sistemine inanıyor. “Atık yönetiminin, son derece ciddi bir çevresel sorun olduğu bir dünyada, geri dönüşüm işinin de rekabet edebilirliğini koruması önemlidir.

“Anti-rekabetçi davranışlar, yalnızca işi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sonuç itibariyle tüketicilerin geri dönüştürülebilir ürünlerini uygun şekilde imha etme seçeneklerini de azaltır.”

Northern Compliance’ın çoğu üretici üyesinin çoktan beri, “teslimat ortağı” AVC Weeeco’yu paylaşan, bağlantılı WEEELight uyum programına geçtiğine inanılıyor.

Haber kaynağı: https://luxreview.com/article/2019/02/recycling-scheme-missed-its-target-by-700-000-lamps

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir