Close

25/07/2019

Illuminated River projesinin ilk aşaması tamamlandı

Londra, Cannon Street, Southwark ve Millenium Köprüleri, Signify tarafından aydınlatıldı.

Thames Nehri üzerinde bulunan dört köprü, 17 Temmuz’da London’s Illuminated River (Londra’nın Aydınlatılmış Nehri) projesinin ilk aşaması. Bu projeye göre, nihayetinde Thames Nehri boyunca bulunan on beşe yakın köprü aydınlatılmış olacak.

Amerikalı sanatçı Leo Villareal tarafından, Lifschutz Davidson Sandilands ile birlikte tasarlanan Illuminated River, Londra Belediye Başkanı tarafından desteklenen ve Londra’nın tarihi köprülerinin mimarisi ve mirasına bir saygı duruşu ifadesi olarak Illuminated River Vakfı’nın hayata geçirdiği bir yardımseverlik girişimi.

Bu projenin ilk dört köprüsü olan Londra, Cannon Street, Southwark ve Millenium şimdi bu eşsiz yapıların her biri boyunca zarif bir şekilde sıralanan LED desenleriyle aydınlatılmış durumda.

Villareal’ın sanat eseri, köprülerdeki eski ve verimsiz aydınlatmanın yerini alıp Thames’i aydınlatmak için daha uzun vadeli ve sürdürülebilir bir çözüm sunuyor. Atelier Ten tarafından tasarlanan aydınlatma, ışığın doğrudan nehre sızmasını en aza indirecek ve enerji tüketimini azaltacak. Eski aydınlatma bütün gece boyunca yanarken, Illuminated River’ın Signify markalı akıllı LED aydınlatması sabah saat 2’de kapanacak.

Eser duyarlı bir şekilde geliştirilirken her köprünün mirasına, yabani yaşamına ve konumuna özen gösterilip, tek tek tarihlerine ve mimari özelliklerine saygı duyulup bunların açığa çıkması sağlandı. Ayrıca Thames köprülerine sosyal, tarihi ve mimari yapılar olarak yeniden odaklanma ve bunların Londra’nın kalıcı global kimliğindeki rolüne saygı duruşunda bulunma amacı güdüldü.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han, yeni aydınlatılan köprüler hakkında,  “Illuminated River Londralılara daha fazla ücretsiz ve erişilebilir sanat eserleri sunduğu için mutluyum. Thames, başkentimizin yüzyıllardır büyümesinde ve gelişmesinde kilit bir rol oynadı ve bu eşsiz sanat eseri Londralıların ve ziyaretçilerin kenti yepyeni bir şekilde görmelerine yardımcı olacak,” dedi.

Sanatçı Leo Villareal ise şunları ekledi: “Tasarladığım en büyük sanat eseri olan Illuminated River ile Thames’in eşsiz, ilham verici ve şiirsel karakterini ortaya çıkarmayı umuyorum. Köprüler boyunca bulunan bütünlüklü nüanslar ve hareketler, nehri, sürekli yaşayan bir varlık olarak selamlayan ve zenginleştiren birleşik bir parça yaratıyor. Bu ilk aşamanın tamamlanması beni mutlu etti ve onur duydum. Halkın ilk dört köprüyü deneyimlemesini dört gözle bekliyorum.”

Blackfriars Road, Waterloo, Golden Jubilee Footbridges, Westminster ve Lambeth köprülerini içeren ve 2020 sonbaharında tamamlanması planlanan ikinci aşamanın çalışmaları devam ediyor.

Haber kaynağı: https://www.arc-magazine.com/first-phase-of-illuminated-river-launched/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir