Close

28/01/2021

Illuminated River 2021

“Illuminated River” (Aydınlatılmış Nehir) projesinin ikinci aşaması, 2019’da aydınlatılan dört köprüye (Londra, Cannon Street Railway, Southwark ve Millennium) ek olarak bu baharda aydınlatılacak beş merkez Londra köprüsüyle (Blackfriars, Waterloo, Westminster, Golden Jubilee Footbridges ve Lambeth) başlayacak.

Londra merkezli mimari uygulamacı Lifschutz Davidson Sandilands ile işbirliği yapan Amerikalı sanatçı Leo Villareal tarafından tasarlanan beş köprünün her biri, o köprünün mirasına, yaban hayatına ve çevredeki yapılaşmaya dikkat edilerek hassas bir şekilde geliştirilmiş, o alana özgü bir tasarım ile aydınlatılarak istisnai bir eser oluşturulacak.

Enstalasyonlar, Londra köprülerinin, başkentin küresel kimliği ve Londra’nın her iki bölgesini birbirine bağlayan önemli arterler üzerinde oynamaya devam ettiği kritik rolü vurgulayarak geceleri nehre farklı bir kimlik kazandıracak.

Aydınlatma, her akşam hava karardıktan hemen sonra başlayıp gece ikiye kadar açık kalacak ve her köprüde asla tekrarlanmayacak şekilde tasarlanmış farklı bir algoritmaya sahip olacak.

Illuminated River kamusal sanat çalışması, on yıl boyunca devam edecek ve tamamlandığında dünyanın en uzun kamusal sanat etkinliği olmuş olacak.

Haber kaynağı: https://www.dexigner.com/news/33512

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir