Close

10/06/2014

“Yanıyor mu Ankara’nın sokak lambası?” – CHP’li Nazlıaka, aydınlatma direklerini sordu

PLDAylinNazliakaCHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ’ya, Ankara’daki aydınlatma direklerinden kaçının kullanılır durumda olduğunu sordu.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ’ya, Ankara’daki aydınlatma direklerinden kaçının kullanılır durumda olduğunu sordu. Nazlıaka, İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, orta şiddette bir rüzgârda aydınlatma direklerinin sallanmasının yolda ışık seviyesinin değişmesine yol açtığını, bunun da hem trafik hem de can güvenliğini tehlikeye soktuğunu söyledi.

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE) ve Tedaş standartlarında Esenboğa ve Eskişehir Yolu gibi ulaşım arterlerinde direk açıklığının 55 metre olarak öngörüldüğünü belirten Nazlıaka, “Ankara’da Esenboğa ve Eskişehir yolundaki direklerde bu aralık yaklaşık 30 metredir. Bu durum ya projelendirme hatasından ya da kötü niyetten kaynaklanmaktadır. Bu uygulama ayrıca Ankara’nın daha pahalıya aydınlatılmasına neden olmaktadır” dedi. Nazlıaka, şöyle devam etti:

“Eskişehir Yolu ile Esenboğa Yolu’nun aydınlatmasında kullanılan direk tipinden kaç adet alınmıştır? Nerelerde kullanılmıştır? İhale tarihi ve bedeli nedir?

Bu direklerden halen kaçı kullanılır durumdadır? Değişen direk sayısı nedir? Maliyeti nedir?

Sökülen direk sayısı nedir? Bunların yerine niçin yeni direk dikilmemektedir? Bu durum yol aydınlatmasını ve trafiği olumsuz yönde etkilemiyor mu?

Kaç direkte 400W’lık lamba yerine 600W‘lık lamba takılmıştır? Maliyeti nedir? Kaç direğin balastı çalınmıştır? Meydana çıkan zararın miktarı nedir?

Ankara’da özellikle Eskişehir Yolunda direk açıklıkları neden CIE ve Tedaş standartlarına uygun olarak yapılmamıştır? Bu nedenle ek olarak alınan direk sayısı ve maliyeti nedir?

Orta şiddette bir rüzgârda dahi direk armatürlerin sallanması yol aydınlatmasının ışık seviyesini bozmakta ve trafiği olumsuz etkilemektedir. Bu durumun çözümü için hangi önlemler alınacaktır?”

Haber Kaynağı: http://www.haberler.com/yaniyor-mu-ankara-nin-sokak-lambasi-chp-li-6068802-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir