Close

09/04/2018

WELL Toplum Standardı Dış Mekan Aydınlatması için ne söylüyor?

Aydınlatma sektörü içinde dış mekan aydınlatmasıyla ilgilenen küçük bir grup var. Belediyeler, enerji ve bakım maliyetlerini düşürmek için hızla LED sokak aydınlatmalarını tercih ediyor. Bu yeni sistemler insan sağlığı ve güvenliği kadar ekolojik sistem için de riskler taşıyor.

Sorun ne?

Öncelikle, sorun bir tane değil… Birden fazla problem var. Örneğin doğru difüzyon olmadan, LED’ler tehlikeli parlamaya neden olabilir.

Çoğu beyaz LED, sirkadiyen ritmi ve ekolojik yaşamı olumsuz etkileyecek seviyede tehlikeli mavi ışık yayar. Bu parlak beyaz ışık, gece gökyüzünü daha parlak hale getirir.

Dış mekan aydınlatma tasarımının uygun şekillerde ve uygun ekipmanla yapılmaması görme keskinliğini azaltabilir. Bu konuyla ilgilenen aydınlatma tasarımcılarının çok endişelenmesine şaşmamalı. Bundan daha büyük tehlike olabilir mi?

Sorumlu kim?

Tüm bu zararlı etkiler için sadece belediyeleri suçlamak zor. Aydınlatma konusu son birkaç yılda o kadar karmaşık bir hale geldi ki, aslında eğitimli profesyonellerin aydınlatma projelerini düzgün bir şekilde planlayıp yürütmeleri gerekiyor.

Aydınlatmayı anlamak şehir yönetiminin işi değil, aydınlatma tasarımcılarının işi. Ancak yerel yönetim ve hükümetler, aydınlatma uzmanlarına başvurduğunda, çoğu profesyonel dış mekan aydınlatmalarındaki sorunların farkında bile değildi. Onlar sadece müşteriye istediklerini vermekle meşgul: Düşük enerjili, az bakım gerektiren bir aydınlatma!..

WELL Toplum Standardı

Sağlıklı binalar için hızla büyüyen bir sertifikasyon sistemi olan WELL Bina Standardı artık biliniyor. Şimdilerde, WELL Bina Standardı arkasındaki grup IWBI, sağlık odağını binaların ötesine taşımaya kararlı.

WELL Toplum Standardı’nın  dış mekan aydınlatması hakkında söyleyecek çok şeyi var.

Işık Kirliliği

WELL Toplum Standardı, ışık kirliliğini şöyle tanımlıyor; “Geceleri, yansıma, parlama veya başkasının alana tecavüz şeklinde yıldız ışığına engel olan aşırı, yanlış yönlendirilmiş veya engellenmiş elektrik ışığı”. Geceleri aşırı aydınlatmanın hem insanlara hem de hayvanlara zarar verdiği artık biliniyor.

Açık hava aydınlatmasını planlarken, elbette sadece insan ve hayvan sağlığı söz konusu değil. Güvenlik, suçun azaltılması, mekanın kullanım amacı ve estetik de tasarım seçimleri de önemli. WELL Toplum Standardı bu noktada diğer standartlarla uyumluluğu maksimize etmeyi amaçlıyor.

Örnekler

WELL Toplum Standardı’nın dış mekan aydınlatmasında öngördüğü bazı hususlar aşağıdaki gibidir;

İzin verilen maksimum Renk Sıcaklığı (CCT)

İzin verilen minimum Renksel Geri Verim Endeksi (CRI)

Zaman kontrollü karartma veya armatürlerin kapatılması

Armatürlerin ilk ışık akısı (lümen) limitleri

Yukarı doğru aydınlatma kontrolü (Shielding)

Konut pencerelerine ışık tecavüzün önlenmesi

Aydınlatma armatürü tipi, kısma (dimming), kurumsal kimlik uygulamaları ve tabelalarda parlaklık seviyesi sınırlamaları

Karayolları ve yaya yolları standardı

Yaya geçitleri için gerekli aydınlatma

Karayolları, yaya ve bisiklet yollarında parlama seviyelerinin minimizasyonu

Aydınlatma profesyonelleri WELL Toplum Standardı’ndaki tüm tavsiyeleri kabul edecekler mi? Büyük olasılıkla hayır. Ancak yukarıdaki liste göz önüne alındığında, yeni standardın doğru yönde bir adımdan çok daha fazlası olduğu açık.

Haber kaynağı: https://medium.com/@yeutterg/the-well-community-standard-advances-the-outdoor-light-conversation-57602e23d88b

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir