Close

26/12/2022

ROLAN, dış mekân aydınlatması için manifesto yayınladı

ROLAN’ın (Sorumlu Gece Dış Mekân Aydınlatması -Responsible Outdoor Lighting At Night) Kurucu Ortakları, herkes için daha sürdürülebilir, daha sağlıklı ve daha güvenli bir gelecek sağlaması umuduyla, dış mekân aydınlatması ile ilgili temel ilkeleri ortaya koyan 10 maddelik bir manifesto ve aydınlatma topluluğunda olumlu değişimi uygulamaya yönelik bir eylem planı yayınladı.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, dış mekân aydınlatması ve bunun etkilerine açıkça değinmediği için ROLAN hareketinin kurucu ortakları, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini desteklemek amacıyla bu konuyu ele alma ihtiyacı duydu. Hükümetler, işletmeler ve bireyler, ROLAN’ın manifestosunda belirtilen ilkeleri izleyerek aşağıdaki SK hedeflerinin uygulanmasını destekleyebilir.

ROLAN Manifestosunun baş yazarları ILLUME araştırma grubu/Gdansk Teknoloji Üniversitesi’nden Dr. Karolina M. Zielinska-Dabkowska ve Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği’nden (International Dark-Sky Association) Ruskin Hartley. Katkı ve destek sunan diğer kurucu ortaklar ise: Işık ve Aydınlatma Topluluğu (Society of Light and Lighting -SLL), Uluslararası Aydınlatma Tasarımcıları Derneği (International Association of Lighting Designers -IALD), Aydınlatma Mühendisliği Topluluğu (Illuminating Engineering Society -IES), Aydınlatma Profesyonelleri Enstitüsü (Institution of Lighting Professionals -ILP) ve Aydınlatma Sektörü Derneği (Lighting Industry Association -LIA).

10 maddelik manifesto şöyle:

1.     Herkesin karanlığa ve nitelikli aydınlatmaya erişim hakkı olmalı ve ışık, ayrım gözetilmeksizin adil bir şekilde kullanılmalı ve dağıtılmalıdır.

2.     Tasarımınıza karanlık ile başlayın ve yalnızca geceye özgü mekân oluşturmayı destekleyecek ve yıldızların görünümünü koruyacak şekilde aydınlatma ekleyin.

3.     Tüm projelerde görünürlük sağlayan, güvenli alanlar yaratmayı ve ayrıca her projenin çevresel ve finansal maliyetlerini sınırlamayı hedefe koyarak gece dış mekân aydınlatmasının faydalarını en üst düzeye çıkarmaya çalışın.

4.     Tüm aydınlatma projelerinde Sorumlu Dış Mekân Aydınlatmasının Beş İlkesini uygulayın:

  • Her aydınlatmanın net bir amacı olmalıdır.
  • Aydınlatma sadece ihtiyaç duyulan yere yönlendirilmelidir.
  • Aydınlatma gereğinden fazla parlak olmamalıdır.
  • Aydınlatma gerekli olmadığında kısılmalı veya kapatılmalıdır.
  • Mümkün olduğunca daha sıcak renge sahip aydınlatma kullanılmalıdır.

5.     Gökbilimciler, ekolojistler, biyologlar, hukukçular vb. gibi farklı disiplin ve uzmanlıklardan araştırmacılarla birlikte çalışarak aşina olmadığınız konularda onların uzmanlıklarından faydalanın.

6.     ROLAN’ın önemi hakkında müşterilerinizi eğitin.

7.     İçinde çalıştığınız topluluğun, tüm aydınlatma projelerinin aktif paydaşı ve katılımcısı olmasını sağlayın. Gece neye ihtiyaç duydukları ve ne istedikleri hakkında bilgi alın ve bilinçli kararlar vermeleri için bilgiye erişmelerini sağlayın.

8.     Geceye ilişkin biyoçeşitliliğin sürdürülmesi ve enerji tüketiminin azaltılmasını sağlamak için aydınlatma sektöründen destek isteyin ve teknolojiyi benimseyin. Uygun aydınlatma çözümü sunmak için aydınlatma tasarımı sektörüyle bağ kurun.

9.     Projenizin özet talimatlarına, tasarımına, spesifikasyonuna, üretim sürecine ve kurulumuna döngüsel ekonomi entegre edilmelidir.

10.  Projenin tamamlanmasının ardından, aydınlatma tasarımınızın tam olarak uygulandığından ve ROLAN ilkelerinin karşılandığından emin olmak için topluluk paydaşlarıyla birlikte gece proje yerini ziyaret edin.

Haber kaynağı: https://www.arc-magazine.com/rolan-publishes-manifesto-for-outdoor-lighting/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir