Close

08/06/2018

Sektörün ilk IoT (Nesnelerin İnterneti) Aydınlatma Standardı açıklandı

İnternet bağlantılı aydınlatma için uzun zamandır beklenen standart açıklandı.

“Spesifikasyon V1” adı verilen bu standart, IoT-Ready Alliance sektör grubu tarafından ortaya konuldu. Üzerinde anlaşmaya varılan bu ilk standardın, büyüyen IoT (Nesnelerin İnterneti) aydınlatma sektörüne ivme kazandırması bekleniyor.

Bu standart, her tip Nesnelerin İnterneti (IoT) sensör veya kumanda modülünün, bir aydınlatma armatürü veya başka bir bina sistemine kusursuzca bağlanmasına olanak tanıyan bir soketi tanımlıyor.

Standart, ağ protokolünden bağımsız; bu da IoT uyumlu ürünlerin, ister kablolu ister kablosuz olsun, herhangi bir ağ protokolünü kullanabilmesini sağlıyor. Ayrıca tüm LED aydınlatma ve bina kontrol ağlarına uygun.

Akıllı aydınlatma uzmanı, Enlighted’ın CEO’su Joe Costello şöyle diyor: “Arayüz spesifikasyonu, IoT-Ready Alliance’ın, IoT teknolojisinin aydınlatma armatürlerine hem bugün hem de gelecekte kolay kurulumunu sağlaması için çok önemli bir ilk adımdır.”

Standart; mekanik, elektrik ve yazılım da dahil tüm arayüz elemanlarını tanımlıyor ve parçaların sökülmeksizin yerinde güçlendirilmesine ve yenilenmesine olanak tanıyor.

Spesifikasyon, telifsiz lisans olarak geliştirildi ve Thread, BLE, ZigBee, Z-Wave, Wi-Fi ve IP/Ethernet dahil her türlü ağ protokolüyle çalışıyor.

Mevcut aydınlatma kumandalarıyla geriye doğru uyumluluğa sahip ve IoT gerekli olana kadar geleneksel aydınlatma kumandalarıyla çalıştırılabiliyor.

“Beşinci nesil sensörümüzün duyurusunu yapıyoruz ve bu, IoT-Ready arayüz spesifikasyonuna uyumlu olacak. Ayrıca gelecekteki tüm sensörlerin IoT-Ready standartlarını karşılamasını sağlama taahhüdümüz var. Diğer üye şirketlerle iş birliği halinde olarak LED aydınlatmanın benimsenmesini hızlandırmak ve daha akıllı binaları mümkün kılmak için yeni teknolojiler geliştirmeyi iple çekiyoruz.”

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/05/first-iot-lighting-standard-is-unveiled

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir