Close

14/08/2018

IES ve AVIXA ekibinden video konferanslar için aydınlatma standardı

Bu standart, küçük ve orta büyüklükteki tek eksenli video konferans mekânları için aydınlatma parametreleri ve performans ölçütleri sağlıyor.

Illuminating Engineering Society (Aydınlatma Mühendisliği Topluluğu –IES) ile 1939 yılında kurulan Audiovisual and Integrated Experience Association (Görsel-İşitsel ve Entegre Deneyimler Derneği – AVIXA), Küçük ve Orta Büyüklükteki Video Konferans Salonları için Önerilen Aydınlatma Performansı Pratikleri (ANSI/IES/AVIXA RP-38-17) başlıklı yeni bir standardın yayımlandığını duyurdu.

Bu belge “video konferans ortamlarının tasarımı, inşası, değerlendirmesi, bakım ve desteği konularıyla ilgilenen profesyonellere” yönelik olarak hazırlandı. Yeni inşaat ve tadilat uygulamalarını içeriyor.

IES mensubu aydınlatma uzmanları ile AVIXA’nın video konferans uzmanları tarafından ortaklaşa üretilen “standart, ANSI (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) onaylı.

Yani geliştirme prosedürleri ANSI’nin açıklık, denge, mutabakat ve yasal süreçlerine ilişkin temel gerekliliklerini karşılıyor.”

Basın bülteninde şöyle belirtiliyor: “Bu standart, video görüntü birimleri ve kameralar seti olarak tanımlanan, küçük ve orta büyüklükteki tek eksenli video konferans mekânları için aydınlatma parametreleri ve performans ölçütleri sağlıyor. Standart, her ne kadar en az 3 en fazla 25 ana oturma yeri dikkate alınarak yazılmış olsa da ilkeler, özetlenen haliyle diğer uygulamalara da uyarlanabilir.”

Standart ayrıca video konferans sistemi kurulumunu etkileyebilecek, kaplamalar ve mobilyalar gibi tasarım açısından önemli diğer konularda da rehber bilgiler sağlıyor.

IES Standart Geliştirme Yöneticisi Pat McGillicuddy, “IES, ANSI/IES/AVIXA RP-38-17’nin oluşturulmasında AVIXA ile ortalık yapmış olmaktan son derece memnun. AVIXA’nın hem standartların yazımı için oluşturdukları yazı kurulunun uzman üyelerini bu işe vakfederek hem de son kullanıcıların perspektifini sunarak sağladığı katkılar standardın değerini artıyor. IES’in takdir ettiği bu değerli katkıları sayesinde standart, küçük ve orta büyüklükteki video konferans salonlarının aydınlatma tasarımı için çok faydalı bir belge haline geldi,” diye açıklıyor.

Yetkili Teknoloji Uzmanı, CStd, AVIXA Kıdemli Standartlar Yöneticisi Ann Brigida ise “Video konferans aydınlatması, kullanıcı deneyimi üzerinde müthiş bir etkiye sahip,” diyor. AVIXA ve IES’in ortak hedefi, bu iletişim biçimini geliştirecek bir ortam yaratmak. Hem görsel işitsel hem de aydınlatma sistemleri sonuçları için faydalı rehber bilgiler hazırlama konusunda tekrar IES ile birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Haber kaynağı: https://www.archlighting.com/industry/ies-and-avixa-team-to-publish-lighting-standard-for-videoconferencing_o

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir