Close

31/10/2017

ABD, akıllı şehirler hedefliyor. Nesnelerin interneti (IoT) Aydınlatma ofislere 1.5 trilyon dolar tasarruf ettirebilir

Aydınlatma endüstrisinin Nesnelerin internet’ni (IoT) kucaklamak için beklediği bir gerçek. İki yeni satıcıysa bunu destekler nitelikte işler yapıyor. Şaşırtıcı ama Philips Lighting, ofislerin akıllı aydınlatma ile 1.5 trilyon dolar tasarruf edebileceğini açıkladı. Philips’in son araştırma raporunda anlattığı 1,5 trilyon dolara varan tasarrufu özellikle az kullanılan konferans salonu, lobiler, açık alanlar gibi mekanlardaki aydınlatmayı hedefleyerek yapıyor.

Philips, Edge ofis binasında aydınlatma konusunda bu tasarrufu uyguladığında öyle büyük bir kazanç elde ediyor ki bu çevre dostu bina artık dünyaya bu konuda örnek olabilir. Örneğin merkezi Amsterdam’da bulunan danışmanlık firması Deloitte da akıllı teknolojiyi etkin bir şekilde kullanıyor ve The Chrystal Tower, önceki binası ile karşılaştırıldığında %50 daha fazla tasarruf ediyor gözüküyor.

Silver Spring’in beklentisi ABD’nin akıllı şehirler için çok heyecanlı olduğu yönünde. Ama elbette şirketin açıklaması böyle olacaktı zira aynı şirketin akıllı şehirler ve aydınlatma için kablosuz ağlar ve yönetim yazılımı sattığını düşünmeliyiz.

Bu 1,5 trilyon dolar tasarrufa LED ile ilgili enerji tasarrufu dahil bile değil. Buradaki fayda sadece LED’lerin iyi bilinen enerji verimliliğinden değil aynı zamanda aydınlatmayı kısmak veya açık ve kapalı olarak gerektiği gibi ayarlamak için kullanılan uygulamalardan da geliyor ve bilgi teknolojilerini kullanan akıllı aydınlatma sistemlerinin etkinleştirdiği daha akıllı ve bireyselleştirilmiş kontroller artık mümkün olabiliyor. Ayrıca Philips geliştirilmiş IoT özellikli aydınlatma ile daha üretken olabilecek bir iş gücünden finansal olarak yarar sağlayabilir.

Şirketlerin iyileştirilmesiyle elde edilecek kira düşüşü, işletmelere yönelik toplam finansal maliyet avantajının sadece küçük bir bölümünü oluşturuyor ve şirketlerin faturalarını düşürüyor ve çoğu işyerinin en büyük maliyeti olan çalışan verimliliğinde önemli kazançlar sağlıyor.

Akıllı ofis aydınlatması ve akıllı dış mekan aydınlatması IoT nosyonunun parçaları ve amaçları veri toplamak ve işlemleri geliştirmek için sayısallaştırma.

ABD’nin akıllı şehirlere yönelik tutumlarına ilişkin Silver Spring’in yaptığı bir ankete göre katılımcıların% 75’i “akıllı şehir teknolojisinin hayatlarını olumlu yönde etkileyeceğini ve yalnızca %3’ü akıllı şehir teknolojisinin hayatlarına olumsuz bir etkisi olacağını düşünüyor.
ABD Enerji Bakanlığı Elektrik Dağıtım ve Enerji Güvenilirliği Bürosu ile işbirliği içinde yapılan anket katılımcıların %65’inin akıllı şehir teknolojisi ile yaşamak istediğini gösteriyor. 65 yaş ve üzeri insanlar dahi akıllı şehirlere evet diyor. Milenyum gençleri ise %83’le akıllı şehirleri destekliyor. Anket aynı zamanda akıllı şehir şemalarının omurgası olarak sokak aydınlatması yapmak isteyen aydınlatma endüstrisinin pazarlama çabalarını güçlendirebilecek gibi duruyor.

Peki akıllı şehir neleri kapsıyor? Dış mekan aydınlatma armatürlerini ve sokak direklerini, trafik yönetimini, park etme, hava kalitesi değerlendirmesi, gürültü ve suç kontrolü, toplu taşıma bilgileri, akıllı sokak lambası yönetimi gibi çokça alanı desteklemek ve bunu sensörler ve ağ bağlantıları sağlamak.

Örneğin Fransa’daki Dijon kısa bir süre önce trafik ışıkları, güvenlik kameraları, otobüsler ve diğer süreçlerin tümüyle da bağlantılı olacak merkezi bir yönetim sistemine bağlanacak olan açık hava LED aydınlatmasıyla 126 milyon dolarlık akıllı şehir projesi başlattı.

Henüz yapılanma yeni yeni başlıyor. Yeniden aydınlatılan bütün şehirler elbette kavramı tam olarak benimsemiş değil. Knoxville, TN son zamanlarda Siemens ve Acuity’ye 15 milyon dolarlık bir LED yükseltme talimatı verdi, ancak Acuity tarafından sağlanan Holophane markalı aydınlatma armatürleri şehir tarafından kullanılabilir olmasına rağmen, aydınlatmanın akıllı kontrolü dışındaki akıllı şehir işlevlerini içermiyordu. Ancak Silver Spring’de Londra’da yeni projelerinden biri olan akıllı şehir ve akıllı aydınlatma girişimlerinde yer almıştı.

Haber kaynağı: http://www.ledsmagazine.com/articles/2017/10/news-flash-the-us-hankers-for-smart-cities-plus-iot-lighting-can-save-offices-1-5-trillion.html?eid=406530967&bid=1895824

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir