Close

04 December 2008

Tasarruf için, 4,8 milyon adet lamba bedava dağıtılacak!

Tasarruf için bedava tasarruflu lamba dağıtılıyor!Enerji Bakanlığı, Enerji Verimliliği Projesi (ENVER) kapsamında başlattığı bedava tasarruflu lamba dağıtma çalışmalarını tamamladı. Dün Ankara’da düzenlenen bir törende başlatılan proje kapsamında 4,8 milyon adet tasarruflu lamba, öğrencilere dağıtılacak.

Lambalar, eskileri geri alınmak şartıyla verilecek. Bakanlığın çalışmalarına göre böylece 500 milyon YTL’lik doğalgaz çevrim santrali kurulması önlenebilecek, yılda en az 75 milyon YTL faturalar düşecek, karbondioksit emisyonunu azaltma anlamında 8 milyon ağaç dikilmiş olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Enver projesiyle enerjinin verimli kullanımını hedeflediklerini söyledi. Projeyi destekleyen firmaların da hazır bulunduğu törende sadece perakende sektöründe 1,5 milyar dolar olan enerji gidelerinden yüzde 20 tasarruf etmenin mümkün olduğu açıklandı. Enver çalışmaları ileride bakanlığa bağlı Elektrik İşleri Etüt İdaresi ile birlikte il valilikleri ve milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla yürütülecek.

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *