Close

08/01/2009

İçinde dinleme cihazı var diye ampulleri kırdılar!

Şırnak’ta öğrencilere dağıtılan 97 bin tasarruflu ampulün bir bölümünün, içinde dinleme cihazı bulunduğu iddiaları üzerine kırıldığı iddia edildi…

Başbakanlık ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından Enerji Verimliliği (EN-VER) projesi kapsamında tüm Türkiye’de olduğu gibi Şırnak’ta da okullarda öğrencilere evlerinde kullanmaları için 97 bin 728 tasarruflu ampul dağıtıldı.

Ancak, bir süre sonra kentte bazı çevreler tarafından ‘ampullerin içinde dinleme cihazı var’ iddiaları ortaya atıldı.

Şırnak’ta dün ampul dağıtımı sırasında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Seven, konuyu gündeme getirip Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş’a, “Ampullerde dinleme cihazı olduğu yönünde iddialar var. Halk bana gelip bu durumu soruyor. Bu konuya açıklık getirin” dedi.

Vali Yardımcısı Aktaş da, kesinlikle böyle bir durumun olmadığını söyledi.

Şırnak’ta yayılan iddiaları gündeme getiren Seven, kendisinin eski elektrikçi olduğunu belirterek, bazı vatandaşların iddialar üzerine ampulle kendisine geldiğini söyledi.

Ampulü kırarak vatandaşlara böyle bir durumun olmadığını gösterdiğini belirten Seven, “Vatandaşlarımızdan bazıları iddialar üzerine telaşa kapılıp ampulleri kırmışlar. Ben de kendilerine bunun  sadece enerji tasarruf için yapılan bir uygulama olduğunu anlattım. Gerçekten başka amacı olmayan uygulamadır. Ben herkesin aldığı ampulleri kullanmasını istiyorum. Okullarda da öğretmenlerin bu durumu iyi anlatlamları gerekir. Bu ampuller yüzde 50 enerji tasarrufu sağlayacak, bende kendi evimde kullanıyorum” dedi.

Şırnak Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş, iddiaların kötü niyetli insanlara ait olduğunu söyledi.

Bu kişilere durumu anlatmakta güçlük çektiğini belirten Abdullah Akdaş, “Dağıttımız 97 bin ampulün bir kısmının dinlenme cihazı iddiasıyla kırıldığını üzüntüyle, esefle duyduk. Böyle bir şey mümkün değil. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bir kişinin ya da bir evin dinlenmesi için yetkili hakimin kararı gerekir. İllegal yöntemlerle hiç kimse hiç kimseyi denetleyemez dinleyemez. Dinlediği zamanda suç işlemiş olur. Öyle bir şey asla mümkün değil” dedi.

Vali Yardımcısı Akdaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla kullanabilir ve kullansınlar. Tekrardan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bu ampuller sembolik olarak verildi. Mümkünse evdeki tüm ampullerin bu tasarruflu ampullerle değiştirilmesi ve enerji tasaruflu kampanyamıza Şırnaklılar’ın bu yönde destek olmasını istiyoruz.  Bu ampullerin kullanılması, elektrik faturası 100 TL geliyorken bunun 20 TL’ye düşmesi, 80 TL’nin cepte kalması demektir.  Biz vatandaşlarımızı bu yönde bilgilendirdik ve bilgilendirmeye de devam edeceğiz.”

Kaynak: CNN Türk

One Comment on “İçinde dinleme cihazı var diye ampulleri kırdılar!

PLD Site Yönetimi
08/01/2009 - 14:16

Peki kırılan bu lambalar sebebiyle doğaya yayılan cıva için herhangi bir açıklama yapılmış mı?

90.000 x 3 mg = 270.000 mg (2,7 kg) cıva.

Bunu söylerken şunları eklemek lazım.

1 mg cıva 5300 litre içme suyunu zehirlemeye yetiyor.

Ayrıca 1 mg cıvanın toprak içinde etkisiz kılınması için
18mx18mx17m’lik toprak kitlesi gerektirdiğini gösteriyor!

2,7 kg cıvanın etkisiz kılınması için 1,4 km2 ‘lik toprağa ihtiyaç var. Çok bir şeye ihtiyaç yok. Peki tüm Türkiye’yi düşünürseniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir