Close

12 June 2009

Okullarda enerji tasarrufu zamanı

Milli Eğitim Bakanlığı ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın ortaklaşa açtığı enerji verimli lamba ihalesini Osram kazandı. Osram ihale uyarınca 2 milyon enerji tasarruflu Osram Duluxstar 20W lambayı 20 ilde ilköğretim öğrencilerine dağıttı. Dağıtılan enerji tasarruflu lambalar sayesinde 960 milyon kwh enerji tasarrufu sağlanacak.

El Ele ENVER Hareketi (Ulusal Enerji Verimliliği) kapsamında Osram, evlerinden kullanılmış eski tip ampul getiren öğrencilere enerji tasarruflu Osram Duluxstar  lamba dağıttı.100 vat gücüne denk gelen 20 vatlık lambalar sayesinde aynı aydınlatma kalitesinde yüzde 80 enerji tasarrufu sağlanabiliyor.

Osram Türkiye CEO’su Erol Kırılmaz kamuya ait işyerlerinden sonra okullar ve hanelerde de enerji tasarruflu lambalara yönelinmesinin önemli bir adım olduğunun üzerinde durdu. Proje ile sadece enerji tasarrufunun sağlanmayacağı, çevre koruma alanında da ülkenin önemli kazanımlar elde edeceğini belirtti. Kırılmaz, bu konuda, 950 milyon kwh lik enerji tasarrufuna 480 bin ton daha az CO2 salınmasının eşlik ettiğini ayrıca belirtti.

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *