Close

27/02/2018

2.2 milyon adet LED lamba ithalatına izin verilmedi

Ekonomi Bakanlığı tarafından 2017 yılında sıkı bir biçimde uygulanan ithalat denetim rejimine göre ithalatta ürün güvenliği önemli yer tutuyor.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, mart ayı itibarıyla ithal edilen led lambalar, elektrik motorları, klimalar, soğutucular, televizyonlar, fırınlar, çamaşır ve bulaşık makinelerinde enerji verimliliği testleri yapılmaya başlayacağını bildirdi. Enerji tasarrufunun dışa bağımlılığı azaltacağını belirten Zeybekçi, bu bağlamda 2.2 milyon adet LED lambanın ithaline izin verilmediğini dile getirdi. Aynı sebeplerle denetimler sonucu güvenli olmayan 8 milyon ürünün ithalatına da izin verilmedi.

Aydınlatmanın enerji kullanımındaki payı incelendiğinde, ithalat denetimlerinde test uygulamasının önemi büyük. Bakanlık bu konuda yeni çalışmalara hız vermiş durumda.

Örneğin elektrik motorları kullanım süresi boyunca değerinin 50 katı kadar elektrik harcıyor. İthal elektrik motorlarında enerji verimliliğinin dörtte bir oranında artması 375 milyon dolar tasarruf sağlıyor. Bakan Zeybekci, bu konularda verdiği bilginin yanı sıra ithalatta ürün güvenliği için 2016 senesinde başlatılan enerji verimliliği denetimlerini bir üst seviyeye çıkararak laboratuvar testi uygulamaya başladıklarını da aktardı.

Haber kaynağı: http://enerjienstitusu.com/2018/02/26/ekonomi-bakani-zeybekci-enerji-verimliligi-testleri-artacak/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir