Close

16/11/2020

Cree, LED işini SMART Global Holdings, Inc.’e 300 milyon dolara satıyor

Cree, Inc. bugün, şirketin LED Ürünleri iş birimini (“Cree LED”) SMART Global Holdings, Inc.’e sabit peşin ve taksitli ödemeler ile koşullu karşılık dahil olmak üzere 300 milyon dolara satmak için kesin bir anlaşma yaptığını duyurdu. Satışın sonucunda EV, 5G ve endüstriyel uygulamalar dahil olmak üzere yüksek büyüme hızına sahip segmentlere yıkıcı teknoloji çözümleri sağlamaya odaklanan, yarı iletkenlerde tek bir alanda hizmet sunan küresel güç merkezi bir şirket oluşacak.

• Bu işlem, Cree’nin silikon karbür ve galyum nitrür cihazlar ve malzemelere odaklanma konusundaki dönüşümünde önemli bir kilometre taşını temsil ediyor

• Karşılık; 50 milyon dolar ön ödeme, 125 milyon dolar satıcı senedi ve 125 milyon dolara kadar performansa dayalı koşullu ödemeyi kapsıyor

Şirketin yönetim kurulu tarafından onaylanan anlaşma hükümlerine göre Cree, kapanışta 50 milyon dolarlık ilk nakit ödemeyi ve SMART tarafından Cree’ye Ağustos 2023 vadeli çıkarılan 125 milyon dolarlık satıcı senedini almayı bekliyor. Cree ayrıca, işlem kapanışını takiben ilk dört çeyrekte Cree LED’in gelir ve brüt kâr performansına bağlı olarak 125 milyon dolara varan bir koşullu ödeme alma potansiyeline sahip. Bu yine üç yıllık satıcı senedi şeklinde ödenecek.

Cree CEO’su Gregg Lowe, “LED ürünleri işimizin SMART’a satıldığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu satış, şirketimizi yarı iletkenlerde tek bir alanda hizmet sunan küresel güç merkezi haline getirmek için çıktığımız dönüşüm yolculuğumuzda bir başka önemli kilometre taşını temsil ediyor,” dedi. “Bu işlem bizi, sektörün silikondan silikon karbüre geçişine öncülük etme konusunda keskin bir stratejik odağa konumlandırıyor ve ayrıca finansal konumumuzu daha da güçlendirerek EV, 5G ve endüstriyel uygulamalarda on yıllara uzanan büyüme fırsatlarından yararlanmak için devam eden yatırımlara güç vermemizi sağlıyor. SMART güçlü bir platforma ve teknoloji şirketlerini başarılı bir şekilde satın alıp entegre etme konusunda sağlam bir geçmişe sahip.”

Cree LED, yüksek verimli LED çipleri ve yüksek performanslı LED bileşenlerinden oluşan, sektörün en geniş portföylerinden birine sahip ve sektördeki en güçlü markalardan birini temsil ediyor. SMART ise 30 yılı aşkın süredir elektronik endüstrisine hizmet veren özel bellek, depolama ve yüksek performanslı bilgi işlem çözümlerinde dünya lideri. Cree LED, SMART’ın çeşitliliğe sahip müşteri tabanı ve küresel operasyonlarından yararlanarak sektör lideri ürünler sunmaya devam etmek için iyi bir konuma sahip olacak.

SMART Global Holdings Başkanı ve CEO’su Mark Adams, “Cree LED’i SMART ailesine katmaktan heyecan duyuyoruz,” dedi. “Son derece saygın markası ve geniş patent portföyüyle LED aydınlatma teknolojisinde lider olan Cree, sınıfının en iyisi çözümler sunma konusunda bir geçmişe sahip. SMART ürün portföyünün bir parçası olarak Cree LED’in önündeki fırsatlar konusunda çok heyecanlıyım.”

Satış işleminin gerekli yasal onayları alması ve mutat kapanış koşullarını karşılaması gerekiyor ve bunların 2021 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor. İşlemin tamamlanmasının ardından SMART, Cree LED markasının lisansını alacak ve SMART portföyüne dahil edecek.

İşlemle bağlantılı olarak Morgan Stanley & Co. LLC mali müşavir, Smith Anderson ise Cree’nin hukuk danışmanı olarak hareket ediyor.

Haber kaynağı: https://www.led-professional.com/business/cree-to-sell-led-business-to-smart-global-holdings-inc-for-up-to-300-million

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir