Close

05/09/2018

Osram aydınlatma armatürü bölümünü satıyor

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Osram artık aydınlatma armatürü üretmeyecek. Buna gömme armatür de dahil. Bu sonbaharda bölüme bir alıcı bulunması hedefleniyor.

Osram, lamba üretimini bıraktıktan iki yıl sonra, aydınlatma armatürü bölümünü de satışa çıkardığını duyurdu.

Şirket; sokak aydınlatmaları, spor, sanayi ve ticari uygulamalar için lamba üreten armatür bölümünü satışa çıkararak Nesnelerin İnterneti (IoT) ile bağlantılı lambalar da dahil olmak üzere “akıllı aydınlatmaya” odaklanılacak. Osram başkanı Olaf Berlien, bu alanları “yüksek büyüme potansiyeline” sahip alanlar diye tanımlıyor.

Çoğunluğu Traunreut, Almanya’da üretilen aydınlatma armatürlerine; yüksek aydınlatma, lineer armatürler, gömme armatürler, ışık panelleri, kanal sistemleri ve uzman yüksek IP dereceli neme dayanıklı lambalar da dahil.

Çoğunun kökleri, Osram’ın 2011’de Siteco markasını satın almasına dayanıyor. Siteco önceden Siemens’in –o sırada Osram’ın ana şirketi- bir bölümüydü ancak 1997’de satılmıştı.

Potansiyel alıcılar arasında, 2016’da Osram’ın lamba bölümünden kurulan Ledvance var. Ledvance, çoğu Asya’da üretilen aydınlatma armatürlerine doğru önemli bir stratejik hamle yaptı.

Osram’ın hem lamba hem de aydınlatma armatürü işini iki yıl içinde satması önemli ölçüde dönüşüme uğramış bir aydınlatma pazarını yansıtıyor. On yıl önce, Philips ve GE ile büyük üçlüyü oluşturan Osram için böylesi bir satış öngörülemezdi.

Bu süreç içinde LED’ler, Çin’in büyük ilerleme kaydetmesine izin verilmesi, ticari ürünlerin fiyatlarını düşürüp geleneksel markaların marjlarını kırması nedeniyle piyasayı akamete uğrattı.

Yakın zamanda açıklanan raporlarında Osram, “zor bir pazarda direnmeye çalıştığını” açıklamıştı.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/08/osram-to-quit-luminaires

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir