Close

10/12/2013

Sistine Şapeli 7000 OSRAM LED lambasıyla aydınlanacak

Osram Logo500 yıllık geçmişe sahip Sistine Şapeli (Vatikan) OSRAMın LED lambaları ile aydınlatılacak. LED4Art projesi kapsamında, OSRAM tarafından hazırlanan aydınlatma sistemiyle, şapeldeki dünyaca ünlü sanat eserleri daha net izlenebilecek. Ayrıca aydınlatma çalışması nedeniyle eserlerin zarar görmeleri de engellenecek. Proje sayesinde şapelin şu anki aydınlatmasına göre %60 tasarruf sağlanması öngörülüyor.

SistineSapeliBu değişiklikle birlikte 7.000 OSRAM LED lamba, Sistine Şapeli’ni homojen şekilde aydınlatacak. Aydınlatma renk yelpazesi, Michelangelo’nun fresklerinin ve diğer resimlerin renk pigmentlerine zarar vermeyecek şekilde adapte edildi. Pencerelerin altına yapılacak gizli aydınlatma sayesinde ışığın, gün ışığı ile aynı yönden gelmesi sağlandı. Bu yöntemle herhangi bir parlamanın da önüne geçilmiş oldu.

LED4Art isimli proje, Avrupa Birliği Rekabet Edebilirlik ve İnovasyon Çerçeve Programı dahilindeki Avrupa Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sübvansiyon Programı tarafından destekleniyor. Program, LED teknolojisiyle sağlanacak enerji verimliliği ve gelişmiş ışık kalitesine odaklanıyor. OSRAM’ın koordinatörlüğünü yürüttüğü projenin diğer iş ortakları: Macaristan’daki Pannonia Üniversitesi, İspanya’daki Recerca en Energia de Catalunya Enstitüsü ve İtalya’daki Faber Technica’nın Planlama Departmanları.

http://www.osram.com.tr/osram_tr/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir