Close

17/07/2019

Osram Amerikan şirketlerinden gelen teklife sıcak bakıyor

Alman aydınlatma devi Osram, ABD merkezli iki finans şirketinin satın alma teklifini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Boston merkezli Bain Capital ve New York merkezli Carlyle Group’tan Osram’a gelen teklif 3,4 milyar £ (3,8 milyar €) değerinde ve şirketin genel merkezinin Münih’te kalmasını öneriyor.

Bain ve Carlyle’den yöneticiler, çalışanları ve fabrikaları koruma taahhüdünü de içeren ve akabinde Osram’ın tüm hisselerini halka açık olarak devralmak için yasal bağlayıcılığı olan bir ticari işlem önerisiyle birlikte tekliflerini Osram yönetim kuruluna sunmuş durumda.

Basına yaptığı açıklamada Osram şunları söyledi: “Şirketin, hissedarların ve diğer paydaşların çıkarına olacak şekilde yürütülen özenli bir sürecin ardından, değerlendirme merkezinde yönetim kurulu ve denetim kurulu bu teklifi desteklemeye karar vermiştir.

“Osram ve konsorsiyum ayrıca kapsamlı taahhütler içeren bir yatırımcı anlaşması da imzalamıştır.”

Osram CEO’su Olaf Berlien basına şunları söyledi: “Bain ve Carlyle, Osram için doğru zamanda doğru ortaklardır.

“Stratejimizi destekliyorlar ve büyümeyi kolaylaştırıyorlar. Her ikisi de çalışanlarımıza bağlı ve hissedarlara cazip bir prim sunuyor.”

Halka açık satın alma teklifinin bir parçası olarak, hissedarlara hisse başına nakit 35 avro teklif edilecek. Bu, Osram’ın duyurusunun yayımlanmasından önce Osram hisselerinin son kapanış fiyatının yaklaşık yüzde 21’inin üzerinde bir primi temsil ediyor.

Ancak, Osram’ın Bain ve Carlyle ile uzun zamandır görüştüğü ve bunun da hisse fiyatı üzerinde bir etkisi olduğu biliniyor.

Geçtiğimiz ay Osram, sokak aydınlatması ile spor, endüstriyel ve ticari uygulamalar için aydınlatma üreten Siteco’yu Münih merkezli Stern Steward & Co.’nun yatırım kolu olan Stern Steward Capital’e satmıştı.

Osram, bunun, Osram’ın Nesnelerin İnterneti (IoT) diye bilinen sisteme bağlı lambalar da dahil olmak üzere “akıllı aydınlatmaya” odaklanmaya devam edebilmesi için gerçekleştirildiğini söyledi.

Osram CEO’su Olaf Berlien bu alanları “yüksek büyüme potansiyeli olan uygulamalar” olarak nitelendiriyor.

Birçoğu Almanya, Traunreut’taki fabrikada üretilen armatürler arasında yüksek tavanlar için LED’ler, lineer armatürler, tavan armatürleri, ışık panelleri, kanal sistemleri ve özel yüksek IP dereceli, neme dayanıklı lambalar bulunuyor.

Bunların çoğu, Osram’ın 2011’de Siteco markasını satın almasının izlerini taşıyor. Siteco, aslında o sırada Osram’ın ana şirketi olan Siemens’in bir parçasıydı, ancak 1997’de satıldı.

2016 yılında Osram, lamba bölümü Ledvance’ı ayırdı.

Haber kaynağı: https://luxreview.com/article/2019/07/osram-welcomes-american-takeover

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir