Close

15/09/2015

Osram’ın Felco’daki payı €350 milyona satıldı

OsramOsram, bir Çin firması olan Foshan Electrical and Lighting Co., Ltd.’deki (Felco) %13.5’lik hisse payını bir yan kuruluş olan Guangdong Rising Assets Management Co. Ltd. ’ye satma konusunda anlaştı.

Felco ise birçok yeni eklenen LED ürünleriyle birlikte geleneksel aydınlatma alanında öncelikli bir dağıtımcı. Felco’daki hisselerle ilgili anlaşılan fiyat €350 milyonun üzerinde. Bu ücret son fiyattan 30 katın üzerinde bir getiri anlamına geliyor. Osram tüm bu anlaşmadan, vergilerden önce, 300 milyon euroluk bir kazanç bekliyor. Dahası Osram, satıştan elde ettiği net kazancı, emeklilik taahhütleri için ayırdığı dünya çapındaki fonu için kullanacağını belirtiyor.

Osram Licht AG’nin CEO’su Olaf Berlien, satışa dair fikirlerini şöyle söylüyor: “Fonlama durumumuzun %100’ü demek Osram’ın Almanya’da en önemli tepe noktalarından biri halinde olduğu anlamına geliyor. Bu durum şirketin çok da güçlü ve dirençli bir yapıya sahip olmasını sağlayacak”

Satışla ilgili gerekli Çin kanuni düzenlemelerinin olması ve yetkililerinin de işlemi onaylamaları gerekiyor ki Osram tüm bunların 2015 Aralık’ta sonuçlanacağını öngörüyor. Felco ise şu anda Çin’de Shenzhen Stock Exchange’de listeleniyor.

Haber kaynağı: http://www.solidstatelightingdesign.com/osram-to-sell-stake-in-chinese-lighting-company-felco-for-over-e350-million/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir