Close

17/09/2012

Futbolun Yıldızları OSRAM’la Parlayacak

Spor alanları aydınlatması denilince akıllara ilk gelen isimlerden birisi olan OSRAM, 2014 Dünya Futbol Şampiyonası’nın açılış maçına ev sahipliği yapacak olan São Paulo’daki Corinthians Arena’yı en yeni enerji tasarruflu aydınlatma teknolojisiyle donatacak. OSRAM’ın dünyanın en büyük LED stadyum paneline dönüştüreceği stadyumun dış cephesi, dev bir ekran görevi görecek.

OSRAM, daha önce de başarılı ışık çözümleri sayesinde Güney Afrika’daki 2010 FIFA Dünya Kupası ile Polonya ve Ukrayna’daki 2012 UEFA Avrupa Şampiyonası’nın futbol anlarını unutulmaz kılmıştı.  

Cephe aydınlatmasından iç aydınlatmaya ve oyun alanındaki projektör sistemine kadar bütün bileşenler tek bir kaynaktan sağlanacak. OSRAM kuruluşu olan Siteco tarafından üretilen 350’den fazla armatürü ve OSRAM’ın metal halide lambalarıyla, FİFA’nın oyun alanındaki ışık kalitesine ilişkin belirlediği en yüksek standartların dahi aşılacağı tahmin ediliyor.

OSRAM Genel Aydınlatma Bölümü CEO’su Klaus-Günter Vennemann: “OSRAM, spor alanlarını aydınlatma konusundaki uzmanlığını São Paulo’da pekiştiriyor. Yüksek teknolojiye sahip aydınlatma çözümlerimiz FIFA şartnamelerinin yüzde 50’sinin üzerinde performans sergiliyor” diyor.

São Paulo’daki arenanın dış cephesine kurulacak olan 170 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindeki LED ekran resim görüntüleyebilecek, skor detaylarını verebilecek ve video oynatabilecek. OSRAM, kuruluşu olan Traxon’un ürettiği toplam 34 bin LED’den oluşacak 840 LED panel ile dünyanın en büyük LED stadyum ekranını oluşturacak. Arena’nın içerisindeki güncel skoru veya ağır çekim görüntüleri gösterecek 30 m. x 7,5 m. ölçülerindeki dört HD ekran da OSRAM tarafından hazırlanacak.

São Paulo’da kullanılan enerji tasarruflu sistem, saha üzerinde 5.000 lükse varan (Münih Allianz Arena’nın yaklaşık iki katı) aydınlatma sağlarken, geleneksel aydınlatma teknolojilerine göre çok daha az sayıda bağımsız ışık noktası gerektirecek. Bu yalnızca elektrik maliyetlerinden tasarruf edilmesini sağlamayacak, aynı zamanda kurulum ve bakım açısından da masrafları düşürecek. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir