Close

27/01/2017

Osram’dan “Akıllı Şehir” Çözümleri

Akıllı şehirler trendi gün geçtikçe artıyor. Bunun bir sonucu olarak, Osram Aydınlatma Çözümleri binalarda, kasabalarda ve şehirlerde giderek artan ağ bağlantılı, akıllı aydınlatma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik komple aydınlatma çözümleri sunuyor.

Osram dış mekân aydınlatma armatürü üst düzey performans paketinin bir bileşeni olan Sokak Aydınlatma Kontrolü (SLC) yönetim sistemi ile uzun yıllardır hem tekli armatürlerin, hem de armatür gruplarının kontrol edilip izlenmesine olanak veren bir sistem sunuyor. Bu, yollardaki veya bütün şehir semtlerindeki aydınlatmaların, örneğin günün saati veya mevsimin özel gerekliliklerine göre azaltılmasına olanak veriyor. Etkin işletme yönetimi sağlamak için, hata mesajları otomatik olarak toplanıp sınıflandırılabiliyor.

Busstation Schiphol-Noord

Geleceğin aydınlatma çözümleri bir adım daha ileri giderek şehirler ve orada yaşayanlar için ek hizmetler sunacak. Armatürlerle -ayrı olarak kontrol edilebilen- aydınlatma yönetimi yazılımı arasındaki ağ bağlantısı sayesinde; yol aydınlatma armatürleri sadece ihtiyaçlara göre aydınlatma sağlamakla kalmayacak. Aynı zamanda sensör teknolojisine sahip çok işlevli istasyonlar şeklinde elektrikli bisiklet akülerini şarj edebilecek, park yerlerini veya münferit şehir bölgelerinin mikro klimasını izleyebilecek. Ağ bağlantıları sadece donanımın değil, aynı zamanda verilerin, özellikle bu verilerin ağ iletişiminin, bulunabilirliğinin ve analiz edilebilirliğinin de belirleyici iş modeli olmasına yol açacak.

Sokak aydınlatması kontrolünün yeni nesli: SLC RF
Osram Sokak Aydınlatma Kontrolü’nün yeni nesli SLC RF, aydınlatma armatürlerini radyo üzerinden kablosuz olarak yeni, açık IPv6 internet standardına dayanan bir ağda birbirine bağlıyor. Dış mekân aydınlatma armatüründeki akıllı radyo bileşeni ve bir radyo frekansı anteni armatürleri “akıllı şehre hazır” hale getiriyor. İlk adım olarak, Streetlight 10, Streetlight 20 ve DL 50 LED dış mekân aydınlatma armatürleri yeni kablosuz sistem ile donatılacak. Bilgiler kablosuz olarak aydınlatma başlığından aydınlatma başlığına ve bir yönlendirici ile internet üzerinden merkezi kontrol noktasına iletiliyor. Sistemin yüksek esnekliği, eğer bir ünite arızalanırsa başka bir yol için akıllı arama yapmasına, dolayısıyla işlevselliğini yitirmemesine olanak veriyor. Bu radyo ağı ile tümüyle yeni akıllı şehir hizmetlerinin, örneğin kasaba ve şehirlerdeki geniş alan bilgi ağı yapıları ya da örneğin boş park yerleri ve yerel hava koşullarına dair bilgiler veren yeni sensör destekli hizmetlerin omurgası haline gelme kabiliyeti var. Bu amaçla, park yeri sensörleri veya çevresel sensörler gibi daha ileri bileşenler, aydınlatma armatürlerine entegre edilebiliyor.

Trafik sorununa park sensörleri ile çözüm
Şehir trafiğinin yaklaşık üçte birinin park yeri aramaktan kaynaklandığı dikkate alındığında, park yeri sensörleri şehirler için önemli bir potansiyel sunuyor. Bu gereksiz trafik yoğunluğu ve buna ek olarak araç sürücülerinin yılgınlığından kaynaklanan maliyetler, CO2, NOx ve ince toz emisyonları nedeniyle ilave çevresel yükler de getiriyor. Birçok büyük şehir şimdiden izin verilen kirletici madde sınırlarını aşmış durumda. Bu da şehir ve bölgelerin giderek artan biçimde aksiyon planları geliştirmeye zorlanmaları anlamına geliyor.

Osram Aydınlatma Çözümleri, geniş dış mekân aydınlatma armatürleri yelpazesi sayesinde akıllı, ağ bağlantılı altyapılar oluşturarak, güçlü bir ortaklar ağı ile birlikte bütünsel akıllı şehir çözümleri sunuyor.

Yeni radyo kontrollü sokak aydınlatması kontrol sistemiyle Streetlight 20 LED gibi dış mekân aydınlatma armatürleri akıllı şehre hazır olarak üretiliyor. Park sensörleri sayesinde park yerleri tespit edilip mobil uç cihazlara veya navigasyon sistemlerine iletilebiliyor.

Tüm bu aydınlatma çözümleri sayesinde geleceğin akıllı şehirleri, aydınlatma altyapılarını adım adım çok işlevli iletişim ağlarına dönüştürebiliyorlar. Böylece, enerji tasarruflu ve düşük maliyetli yol aydınlatma armatürleri akıllı şehirlerin omurgasını oluşturuyorlar.

Daha detaylı bilgi için: www.arpr.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir