Close

16/06/2015

LED uygulamaları mağaza satışlarını %10 artırdı

ledszumtobel1Zumtobel moda ve yaşam mağazası Gerry Weber’de var olan ürünleri vurgulamak için LED temelli perakende aydınlatması kullanarak yaptığı saha çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Çalışma, aydınlatma tercihi ile genel kişilik özelliklerinin perakende satışlarını yükseltmede kullanılabileceğini söyleyen Limbic Emotional Assessment (LEA) teorisine erişmeye odaklanıyor. Zumtobel’in yaptığı açıklamaya göre Gerry Weber’de uygulanan projede yarı iletken aydınlatmalar (SSL) kullanılarak satışlar %10 arttı.

LEA teorisi Mühih temelli danışmanlık şirketi Gruppe Nymphenburg ve Zumtobel ortaklığı ile geliştirildi. Laboratuarda yapılan limbik araştırma sonucu gösteriyor ki kişilik özellikleri tarafından örgütlenmiş belli hedef gruplarının beyaz ışıktaki spektral dağılıma ve farklı seviyelere karşı yakınlık duymaları söz konusu. Araştırma Denge, Uyarı ve Hakimiyet gruplarını farklı tercihlere göre ayırıyor.

ledzumtobel2Zumtobel teoriyi Almanya’da bulunan Weber mağazasında test etti. SSL, mağazadaki “Denge” grubu ile eşleşti. Denge grubu, ılımlı vurgulu aydınlatmayı tercih eden “uyum sağlayıcılar”ı da içeriyordu. 3000K-CCT LED perakende aydınlatma parlak ama arkadaşça bir atmosfer yaratması için döşenmişti.

Test mağazası dükkan tasarımı, bölge, demografik özellikler ve boyut anlamında da mukayese edildi. Hedef kitlenin tercihi ile örtüşen aydınlatma Weber’in iki dükkanı arasındaki öncelikli farktı. Limbik aydınlatmanın kullanıldığı dükkanda satışlar %10 artmıştı.

Çalışma perakendecilerin gözünde de önemli bir etki bıraktı. Gerry Weber’in perakende operasyonları başkanı Hörschläger Martin: “Bizim gibi uluslararası bir moda markası için satışta ışığın önemli etkisine dair bilimsel kanıtları görmek adeta büyüleyici. Zumtobel ile iş birliği son derece olumlu bir süreçti. Hedef grubumuzun ışık tercihlerini anlamak ve cevaplamak adına önemli bir anahtardı. Herford mağazamızda Limbik aydınlatmanın ne kadar karlı olduğunu, test döneminde satışların artışıyla gördük.”

Test mağazasındaki kesin kazanç sonuçları perakendecinin portfolyosundaki olumlu performansın altını çiziyor. Dahası, araştırmacılar mağazada alışveriş yapanların dükkan ile ilgili genellikle pozitif yaklaşımlarının olduğunu da gördüler. Limbik aydınlatma, LED müşterilerinin mağazada daha fazla kalmalarını, rahat hissetmelerini ve alışverişe daha çok zaman ayırmalarını öngörüyor. Limbik aydınlatma basit olarak birçok LED temelli teknolojiden sadece bir tanesi ve satışları artırmayı amaçlıyor. Doygun kırmızı renk görselleştirmesi için yüksek CRI ve R9 oranlarına sahip aydınlatmalar mağazalardaki ürünleri daha cazip hale getirebilir.

Haber kaynağı: http://www.ledsmagazine.com/articles/2015/05/zumtobel-validates-limbic-theory-with-led-lighting-at-retailer-gerry-weber.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir