Close

28/03/2019

Cree, aydınlatma şirketini Ideal Industries Inc’e satıyor

Satış işlemi, Cree’nin yarı iletken üreticisi güçlü bir şirket olarak stratejik odağını netleştiriyor.

Cree, Inc. (Nasdaq: CREE) ticari, endüstriyel ve tüketici uygulamalarına yönelik LED aydınlatma armatürlerini, lambaları ve kurumsal aydınlatma çözümlerini içeren aydınlatma ürünleri iş biriminin (“Cree Lighting”) Ideal Industries Inc’e satışı için kesin bir anlaşmanın yapıldığını duyurdu.  

Satış bedeli; ön ödeme, şarta bağlı ödeme ve belirli yükümlülüklerin üstlenilmesi dahil olmak üzere vergi eklemeleri öncesinde yaklaşık 310 milyon USD tutarında. Cree, satın alım fiyatı ayarlamalarına bağlı olarak 225 milyon dolarlık nakit bir ilk ödeme almayı bekliyor. Satış işlemi gerçekleştikten sonraki ikinci yıldan itibaren 12 aylık bir dönem içinde ise Cree Lighting için belirlenmiş EBITDA (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) metriğine dayanarak yaklaşık 85 milyon dolarlık hedeflenmiş performansa bağlı ek ödeme alma potansiyeline sahip.

Anlaşma, Cree’nin Şubat 2018’de açıkladığı, ana elektrik ve RF işletmesi olan Wolfspeed için büyüme sermayesi de sağlayarak daha odaklanmış, daha güçlü bir yarı iletken üreticisi yaratma stratejisini koruyor. Üstelik Cree’yi yarı iletken faaliyetlerini genişletecek ek kaynaklarla donatıyor. Anlaşma ayrıca Cree Lighting’in, IDEAL ekibi için bir büyüme motoru haline geldikçe ek küresel odak, kanal desteği ve yatırım elde etmesini de sağlayacak.

Cree Yönetim Kurulu Başkanı Gregg Lowe, “Cree, son 18 ay içinde silisyum karbür ve GaN teknolojilerinde yarı iletken bir güç merkezi olmaya yönelik iş odağımızı daha da netleştirme açısından önemli bir ilerleme kaydetti. Bu süre içerisinde Wolfspeed’in %100’den fazla büyümesini sağladık, Infineon RF şirketini satın aldık, silisyum karbür malzemelerinde üretim kapasitemizi iki kattan fazla artırdık ve toplamda 500 milyon doları aşan uzun vadeli birkaç tedarik anlaşması imzaladık. Şu anda aydınlatma şirketinin satışına dair haberlerle birlikte Cree, daha odaklı bir yarı iletken lideri olarak iyi bir konumda,”diyor.  

“Cree teknolojileri; otomotiv sektörünün sıfır emisyonlu elektrikli araçlara geçişine, telekomünikasyon sektörünün daha hızlı 5G ağlarına taşınmasına ve özel uygulamalar için LED’lerin sürekli yükselişte olmasına öncülük ediyor. Silisyum karbür ve GaN alanındaki lider pozisyonumuz, bu teknolojilerin müşterilerimize sunduğu muazzam avantajlardan yararlanma açısından bize sağlam bir zemin sağlıyor. Bu satış işlemi, bir yandan Wolfspeed’in büyümesini hızlandıracak önemli kaynaklar sağlarken diğer yandan aydınlatma iş birimimize ve çalışanlarına şirketin pazardaki konumunu güçlendiren genişletilmiş bir kanal aracılığıyla müthiş bir büyüme fırsatı sunuyor. Şirketin değerini ortaya koyduğu, temel iş alanındaki yönetim odağını güçlendirdiği ve silisyum karbür adaptasyonunu hızlandırma misyonumuzu desteklediği için bu kararın şirkete, çalışanlarımıza, hissedarlarımıza ve müşterilerimize fayda sağlayacağına inanıyoruz.”

Dördüncü nesil bir aile işletmesi olan IDEAL, elektrik enerjisi kontrolü ve yönetimi alanında piyasa lideri olarak hizmet sunan ve büyümeyi sürdüren bir küresel şirket. Cree Lighting’in portföyü ve SmartCast® Teknolojisi, IDEAL’in gelişmiş kontrol işi ile tedarikçiler, distribütörler, temsilciler ve müşteri ilişkileri kanalını tamamlayıcı niteliğe sahip.

Ideal Industries Inc. Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanı Jim James, “Birleşen teknolojimiz ve uzmanlığımız, Cree Lighting’in liderlik geçmişine dayanmaya devam edecek ve IDEAL’in geçtiğimiz 103 yıl boyunca öncülük ettiği gelişmiş sistemlerle de uyumlu,”diyor. “Bu birliktelikle inovasyon, kanal gücü ve operasyonel mükemmelliğin güçlü bir kombinasyonunu oluşturacağız. Sürdürülebilir başarıya hazır çok özel bir işletme kazanıyoruz ve Cree Lighting’in potansiyelini gerçekleştirmesine yardımcı olmayı umuyoruz.”

Gerekli yasal onayların alınmasına ve olağan kapanma koşullarının yerine getirilmesine bağlı olarak satış işleminin 2019 mali yılının dördüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Haber kaynağı: https://www.cree.com/news-events/news/article/cree-to-sell-lighting-business-to-ideal-industries-inc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir