Close

03/07/2020

Global Lighting Association UV-C konusunda uyarıyor

Global Lighting Association (GLA), koronavirüs pandemisiyle mücadele için ultraviyole ışık kullanımı üzerine görüş bildirdi.

Dernek, özellikle internette satılan ve şüpheli güvenlik özellikleri ile yetersiz güvenlik talimatlarına sahip, ultraviyole aydınlatmaya dayanan dezenfeksiyon cihazlarının çoğalmasından giderek daha fazla endişe duyduğunu söylüyor.

Dernek, bu hafta UV-C cihazlarının güvenli kullanımına dair rehber ilkeler içeren bir bildiri yayımladı.

Antiseptik ultraviyole ışınlamanın katı (solid) yüzeylerde, suda ve havada virüsleri etkisiz hale getirmek için “kanıtlanmış bir yöntem” olduğunu söyledi.

“Bu durumda, Covid-19 salgınına karşı mücadelede yararlı bir araç olması bekleniyor.”

UV-C, 100-280 nanometre arasında dalga boylarına sahip bir ultraviyole ışık kategorisidir ve dezenfeksiyon için en etkili UV ışıktır.

GLA şöyle diyor: “UV-C, virüsleri kontrol altına almaya yardımcı olurken düzgün kullanılmazsa insan sağlığı için risk oluşturabilir.”

GLA, şüpheli güvenlik özellikleri ve yetersiz güvenlik talimatlarına sahip UV dezenfeksiyon cihazlarının çoğalmasından endişe duyuyor.

Standardizasyon kuruluşlarının UV-C cihazlarının güvenli çalışması için kapsamlı standartlar geliştirmesi bekleniyor.

Ancak GLA, bu sürecin yıllar olmasa bile aylarca süreceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Kamu güvenliği yararına geçici bir önlem olarak Global Lighting Association, sektör uzmanlarını bir araya getirdi ve bu standartların yayımlanmasını bekleyen kullanıcı ve üreticilere yardımcı olacak rehber ilkeler geliştirdi.

GLA’nın çalışması, Nisan ayında koronavirüs ve ultraviyole aydınlatma hakkındaki tartışmaya ağırlığını koyan Illuminating Engineering Society’nin (IES) tavsiyelerini yansıtıyor.

IES’den bilim insanları, ultraviyole ışığın belirli bir bölümünün -UV-C olarak adlandırılan 200 ila 280 nanometrelik kısa dalga ultraviyole ışık- doğru dozda kullanıldığında koronavirüsü öldürebileceğini doğruluyor.

Bununla birlikte, IES, yüzeyleri dezenfekte etmek için UV-C ışık kullanımına karşı uyarıda bulunuyor ve aydınlatma sektörünün, bunun yerine havayı dezenfekte etme çabalarına yoğunlaşmasını tavsiye ediyor.

“UV-C erişilebilir (gölgesiz) yüzeylerde potansiyel mikrop taşıyan bölgeleri dezenfekte etmek için ikincil bir dezenfeksiyon kontrol önlemi olsa da, esasen enfeksiyonun endişe yarattığı alanlarda havayı dezenfekte etmesiyle daha büyük değer kazanacaktır.”

Örnek olarak yoğun bakım servisleri sayılabilir.

“Üst hava antiseptik ultraviyole, UV-C’nin en güvenli, en etkili uygulamasıdır.

“Viral iletimin yüksek olasılık taşıdığı özel yerlerde, katı önlemler alınması kaydıyla, UV-C’yi aşağıya doğru yönlendiren asma armatürlerden tüm odaya UV antiseptik ışınlama uygulanabilir.”

Koronavirüsün patlak vermesinden bu yana UV-C aydınlatmaya ilgi arttı. Bu ayın başlarında, 59 ülkeden 3000 kişi, IES’in konuyla ilgili dört saatlik webinar’ını izledi ve bu da dernek tarihinin en yüksek katılımlı etkinliği oldu.

Yayımlanan bildiri detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Haber kaynağı: www.luxreview.com/2020/06/04/global-lighting-association-cautions-over-uv-c/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir