Close

09/05/2018

Yapılan bir araştırma uyarıyor: Yeni LED sokak aydınlatmaları kanser riskini iki katına çıkarabilir

Son zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Britanya’nın yeni nesil sokak aydınlatmaları meme ve prostat kanseri riskini önemli ölçüde artırma tehlikesi barındırıyor.

Yapılan araştırmanın söz konusu teknoloji ve hastalık arasında “güçlü bir bağlantı”ya işaret etmesinin ardından, bilim insanları LED’lerin satışında kısıtlama konusunda yetkilileri uyardı.

Şu ana kadar yüz binlerce sokak lambası, daha düşük emisyona sahip olmaları nedeniyle daha ucuz olan LED’lere dönüştürülürken İngiltere’deki otoyollar ve A tipi yollardaki aydınlatmanın da yaklaşık %30’u bu yeni teknolojiye geçirildi.

Ancak İspanya’nın 11 ayrı bölgesinde yaşayan 4.000’den fazla insanın analizine dayanan veriler, yüksek oranda LED aydınlatmaya maruz kalma ile prostat kanseri riskinin iki katına, meme kanseri riskinin ise 1,5 katına yükseldiğine dair bir bağlantı kurdu.

Çalışmanın içeriği, araştırmacıların nedensel bir bağlantı bulamadıkları anlamına geliyor, ama araştırmacılar LED’lerden yayılan “mavi ışığın”, bedenin sirkadiyen ritmini bozuyor olabileceğine, bunun da hormon seviyelerini etkileyeceğine inanıyorlar.

Prostat ve meme kanserlerinin her ikisi de hormonlarla ilgili.

Exeter Üniversitesi ve Barcelona Institute for Global Health (Barcelona Global Sağlık Enstitüsü) araştırma ekibi; bulgularının, kanser gelişiminde aynı zamanda geceleri mobil telefon ve tablet kullanmayı da kapsadığını söylüyor çünkü bunlar da mavi ışık yayıyor.

Exeter’den Dr. Alejandro Sánchez de Miguel şöyle diyor: “İnsanlar gündüzleri güneş ışığına, geceleri de karanlığa ihtiyaç duyacak şekilde evrim geçirdiler. Şehir ve kasabalarda eski aydınlatmaların yerine yenileri koyuldukça hepimiz yüksek seviyede ‘mavi’ ışığa maruz kalıyoruz. Bu da biyolojik ritmimizi bozuyor. Bunun kanser riskini artırıp artırmadığını kesin olarak bilmemiz şart.”

“Bilim insanları uzun süredir bu nedenden şüphelenmekteydi. Şimdi yenilikçi bulgularımız güçlü bir bağlantıya işaret ediyor.”

Mavi ışık, çoğu beyaz LED ve pek çok tablet, telefon ve TV ekranından yayılan, görünür ışık spektrumunun bir aralığı.

En kısa, en yüksek enerji dalga boylarından birine sahip ve önceki araştırmalar, mavi ışığa maruz kalmanın melatonin hormonu üretimi ve salgısını düşürdüğünü ortaya koymuştu.

Melatoninin gündüz-gece döngüsünü düzenlemede ve daha başka birçok önemli fonksiyonda ciddi bir rolü var; örneğin, güçlü bir antioksidan ve anti-enflamatuvar işlevi de görüyor.

Haber kaynağı: https://www.telegraph.co.uk/science/2018/04/26/new-led-streetlights-may-double-cancer-risk-new-research-warns/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir