Close

12/09/2018

Sokak aydınlatmaları, kurbağalara ve karakurbağalarına zarar veriyor

Kurbağalar ve karakurbağaları üzerinde yapılan bir çalışmada, ışık kirliliğinin yabani hayata zarar verdiğine dair daha fazla kanıt ortaya çıktı.

Bilim insanları, sokak aydınlatmasının karakurbağalarını geceleri uyutmadığını ve büyümelerini engellediğini, kurbağaların ise yumurtlamasını durdurduğunu keşfetti. Işık kirliliğinin yarattığı rahatsızlığın muhtemelen “onları çıldırttığını” söylüyorlar.

Bu rahatsızlığın boyutuna rağmen, bunun, habitatları 24 saat süreli aydınlatma tarafından temelden değişikliğe uğratılan bu hayvanlar üzerindeki etkisi çok az biliniyor.

‘Cleveland, Ohio’daki Case Western Reserve University College’daki araştırmacılar yapay havuzlar kurup sürekli aydınlatmanın karakurbağaları üzerindeki etkisini inceledi.

Karakurbağaları büyüdükçe ışık onların davranışlarını tuhaflaştırdı.

“Onları yapay ışığa maruz bıraktıkça davranışları değişti. Geceleri daha aktif hale geldiler ve büyümeleri yavaşladı –deneyin sonunda yaklaşık % 15 daha küçüktüler,” diyor Dr. Michael Benard, The Independent’a.

Aydınlığa maruz bırakılan karakurbağalarındaki yavaş büyüme muhtemelen hiç dinlenmeye fırsat bulamadıkları 24 saatlik yaşam tarzının bir sonucuydu.

“Sürekli ortalıkta ve hareket halindeydiler, yani bu da daha fazla enerji harcayıp daha az büyüdükleri anlamına geliyor olabilir,” diyor Dr. Benard.

Bir diğer olasılık da, yapay ışığın, amfibiyanların sirkadiyen ritmini kontrol eden stres hormonu veya melatonine müdahale ederek iç kimyalarını değiştiriyor olabileceği.

Bu sonuçlar Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayımlandı.

Artık dünyanın çok büyük bir bölümünde kaçınılmaz olan sürekli aydınlatma yüzünden araştırmacılar endişeli. Sürekli aydınlatmanın, başka faktörlerle birlikte birçok amfibiyanın yok olmasına neden olabileceğini düşünüyorlar.

“Son 20 yılda amfibiyanların yok olmaya başlamasıyla ilgili olarak bulgularımız, birbiriyle etkileşime giren stres faktörleri –yani kimyasal kirlilik bir hayvanı hastalıklara daha açık hale getiriyor olabilir örneğin,” diye açıklıyor Dr. Benard. “Sanırım yapay ışık da aynı şeyi yapıyor.”

Dr. Benard, yerel ekosistemlere verilen zararı en aza indirmek için binalarda ve reklam panolarında daha estetik aydınlatma kullanmayı yeniden gözden geçirmek gerektiğini söylüyor.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/07/how-street-lights-harm-frogs—study

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir