Close

25 December 2017

Enerjiye ihtiyaç duymayan ve ışık kirliliği yaratmayan futuristik sokak aydınlatmaları

Hollanda’daki 60 tarihi geçit, çevre dostu ve futuristik bir bakış açısı ile aydınlatıldı. Araba farlarıyla devreye giren sokak aydınlatmaları ışık kirliliği yaratmıyor ve hiç enerji harcamıyor.

Stüdyo Roosegaarde tarafından tasarlanan Işık Geçidi, enerji kaynağı ve aydınlatma için doğadan ilham alıyor.

Işığı yansıtan küçük prizmalarla harekete geçen sistem, bir kelebeğin kanat çırpışını örnek alıyor.

Afsluitdijk’deki bu yapıların aydınlatılması projesi Kuzey Denizi’ndeki bir barajın karşısına açılan bir geçitle start aldı. Proje aslen mimar Dirk Roosenburg (dedesi ünlü mimar, mimari kuramcı ve şehir planlamacısı olan Remment “Rem” Koolhaas) tarafından tasarlanmıştı.

Icoon Afsluitdijk’e dahil olan ana proje, Işık Kapısı; Hollanda’da 2030 yılına kadar tüm yolların enerji kullanılmaksızın aydınlatılması projesinin adımlarından biri.

Stüdyo, doğadan ilham alan yeni projelerin prototipleri üzerine de çalışıyor.

Haber kaynağı: https://quartzy.qz.com/1154571/these-futuristic-street-lights-require-no-energy-and-create-no-light-pollution/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *