Close

26/04/2018

Gelecek amberde; Amber sokak aydınlatmasına geçmeyi düşünen bir şehir var

Bütün dünyada yerel yönetimler beyaz LED sokak aydınlatmasına geçerken en azından bir belediye bu eğilime karşı çıkıyor.

Yeni Zelanda’nın güney adasının ikinci en büyük şehri Dunedin, şimdiki düşük basınçlı sodyum lambaların benzeri olacak amber LED aydınlatma sistemi kurma olasılığını araştırıyor.

Belediye meclisi üyeleri amber LED ile ilgili bir demo izlediler ve şimdi, önümüzdeki aylarda beyaz veya amber rengi ışıktan birine karar verecekler. Yetkililer, 10 yıllık LED sokak aydınlatması programına 12 milyon Yeni Zelanda doları (8,8 milyon Amerikan doları, 7,1 milyon avro) ayırmış durumdalar.

Bu karar, beyaz LED sokak aydınlatmasının sağlık üzerindeki olası kötü etkileri hakkında endişelerin arttığı bir döneme denk geliyor. Bu hafta, Birleşik Krallık hükümetinin İngiltere sağlık gözlemcisi örgütü Public Health England (İngiltere Kamu Sağlığı) LED sokak aydınlatmalarındaki mavi ışığın retina üzerindeki göz kamaştırma ve diğer etkileriyle ilgili haberlerin etkisini azaltmak için harekete geçirildi.

Dunedin’de amber LED çabalarına öncülük eden yerel Dark Skies Group (Karanlık Gökyüzü Grubu) üyesi Michael Broughton ışık kirliliğine karşı kampanya yürütüyor.

Broughton, meclisin beyaz yerine amber rengi ışık kullanımını araştırmasını istiyor, çünkü amber rengi ışığın “insanlar, yabani hayat ve gece gökyüzü üzerindeki etkileri daha az”.
Broughton’ın söylediğine göre, meclisin LED’e geçme kararı almasından bu yana, beyaz LED’lerin insan sağlığı üzerindeki olası olumsuz etkilerini ortaya koyan araştırmalar yayınlandı.

Beyaz LED’lerin geceleri yıldızları karartıp karartmadığına dair bir tartışmanın da varlığından söz ediyor Broughton. Meclisin, Dunedin’i karanlık gökyüzüne sahip bir şehir haline getirme hamlesinin alkışlanabileceğini, ancak acele edip olumsuz etkisi olacak bir aydınlatma kurmaktan kaçınması gerektiğini söylüyor.

Broughton ayrıca, mükemmel seçim diye bir şeyin olmadığını, bütün LED aydınlatma renklerinin de olumsuz yönlerinin olabileceğini vurguluyor.

Dunedin amber LED sokak aydınlatmasına geçerse, ABD’nin Arizona eyaletindeki Flagstaff’in izinden gitmiş olacak.

Flagstaff’te, ışık kirliliğini en aza indirme söylemiyle amber LED’lere geçilmişti.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/04/the-future-s-orange-city-considers-amber-led-street-lights

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir