Close

15/04/2020

Bilim insanları morötesi aydınlatmayı tartışıyor

Morötesi (UV) aydınlatma konusunda uzman olan bilim insanları, corona virüs kriziyle başa çıkma konusunda küresel bir tartışma yürütüyor.

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (International Commission on Illumination – CIE), morötesi aydınlatma konusunda bir dizi önemli teknik raporunu ve uluslararası standartlarını yayımlamaya karar verdi.

Bu yayınlar, kurumun salgının üstesinden gelme çabalarına katkı olarak önümüzdeki üç ay boyunca serbestçe erişilebilir olacak.

Yayınlar arasında, morötesi hava dezenfeksiyonu ile ilgili CIE belgesi 155 ve antiseptik lambalardan kaynaklanan riskler ile ilgili CIE belgesi 187 bulunuyor.

Bu haber, aydınlatma profesyonellerinin e-posta  ve mesaj kutularının UV bileşenleri ve ekipman teklifleriyle dolduğu bir zamanda geldi.

Pazarlama faaliyetinin çoğu, morötesi spektrumun antiseptik özelliklerle ilişkilendirilen etkili kısmı olan UV-C ile ilgili.

UV-C’nin dalga boyu 200 ilâ 280 nanometre (nm) arasında ve insan gözü tarafından görülmez.

Bunlar, mikroorganizmaların DNA’sını (corona virüs durumunda RNA) kırdığı ve zararsız hale getirdiği için dezenfeksiyon veya arıtma için kullanılabilir.

Dünya Sağlık Örgütü gibi, CIE de elleri veya cildin diğer bölgelerini sterilize etmek için UV dezenfeksiyon lambalarını kullanmaya karşı insanları uyarıyor.

Bu ayın başlarında Çinli nakliye yetkilileri, enfeksiyonu en aza indirmek üzere otobüs filosunu dezenfekte etmek için UV-C kullanmaya başladı. Bunun yanı sıra, dünyanın en büyük aydınlatma şirketi olan Signify, UV-C kullanımının olumlu etkisinin olabileceği tesislerde bu lambaların kullanımını nasıl hızlandırabileceğini anlamak için birçok ülkedeki ortaklarıyla birlikte çalıştığını söylüyor.

UV-C’nin duruma “anlamlı bir katkısı” olduğunu söylüyorlar: “UV-C ışınımı su, hava ve yüzeylerdeki virüsleri, bakterileri ve küfleri ortadan kaldırmak için kullanılabilir.”

Kısa süre önce piyasaya sürülen Air-Lume hava temizleme armatürünün geliştiricisi Mark Cunningham, CIE’nin belgeleri ücretsiz olarak yayımladığını duyurmasını memnuniyetle karşılıyor, ancak UV-C kullanımı konusunda uyarılarda bulunuyor.

Cunningham, “UV-C kullanışlı bir araç, ancak yanlış kullanıldığında kullanıcılar için önemli bir risk oluşturduğundan büyük dikkatle ele alınmalı,” diyor.

“Herkesin giriştiği UV-C LED satma yarışı, LED kullanımının ilk zamanlarındaki hataların birçoğunun tekrarlanmasını ve çok tehlikeli çöp ürünlerin piyasaya girişini hızlandıracaktır.

“Corona virüs salgını, ister UV-C ister diğer yöntemlerle olsun, sterilizasyon yoluyla tüm mikroorganizmaları yok ettiğimiz bir topyekun imha politikası oluşturmamalıdır.

“Çevremizde bakterilere ihtiyacımız var ve düşünmeden yapılan tepkisel tahribat, sonuçta eşit derecede zararlı biyolojik bir sonuca neden olacaktır.

“Pandemiden sonra, tüm mikroorganizmaları imha etmeye başlayamayız.

“Hepimiz onlar olmadan öleceğiz.”

CIE belgelerini aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz:

CIE 187:2010 tıklayınız

CIE 155:2003 tıklayınız

Haber kaynağı: https://www.luxreview.com/2020/04/03/scientists-step-into-ultra-violet-lighting-debate/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir