Close

18/03/2020

LRC, hastane odaları dezenfeksiyonu için UV-A LED kullanımını araştırıyor

İnsanlar için güvenli UV-A radyasyon seviyeleri hastane odası ortamında zaman içinde patojenleri öldürebiliyor, ancak radyasyon diğer mobilyalara ve ekipmanlara zarar da verebiliyor.

Rensselaer Politeknik Enstitüsü (Rensselaer Polytechnic Institute) Aydınlatma Araştırma Merkezi (Lighting Research Center – LRC), bir hastane ortamında test edilen UV-A bandında ultraviyole (UV) LED emisyonuna dayalı sürekli dezenfeksiyon teknolojisinin kullanımına ilişkin araştırma sonuçlarını açıkladı.

Araştırmada, bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde sekiz saatlik kullanımdan sonra yüzeylerdeki patojenleri yok ettiği gösterilen GE Current ürünü katı hal aydınlatma (SSL) armatürleri kullanıldı. Ancak testler, UV-A radyasyonunun odalarda fotodegradasyon etkilerine neden olduğunu da açığa çıkardı.

Araştırma Indiana, South Bend’de bulunan Memorial Beacon Çocuk Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Odak noktası, sağlık sektörü ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (US Centers for Disease Control and Prevention – CDC) sağlık hizmeti ile ilişkili enfeksiyonlar (Healthcare-Associated Infections, HAI) olarak adlandırdığı durumun ortadan kaldırılması üzerineydi. Herhangi bir hastalığın tedavisi için sağlık kurumlarına gelen 25 hastadan 1’i ziyaret sırasında HAI kapabiliyor. Yüzeyleri dezenfekte edebilen aydınlatma tabanlı bir iyileştirmenin HAI oranını azaltacağı tahmin ediliyor.

LED tabanlı ışık kullanan anlık ve sürekli dezenfeksiyon kavramları hakkında daha önce yazmıştık. Örneğin; Crystal IS, UV-C (100-280 nm bandında) LED’lerinin patojenleri nasıl anında öldürüp akan bir su kaynağını dezenfekte edeceğini ayrıntılı olarak anlatmıştı. Hastane ortamında ise UV-C enerjisi yüzeyleri hızla dezenfekte edebilir. Ancak UV-C, bir su pompasının içi gibi kapalı gibi bir alanda, insanlar olmadan kullanılmalıdır.

Ayrıca, daha uzun maruz kalma sürelerinde patojenleri yok etmek için mor veya mavi aralıkta UV-A (315-400nm bandı) enerji veya kısa dalga boyu enerji kullanımı hakkında yazmıştık. Kenall Manufacturing, Indigo-Clean ortam aydınlatma ürün ailesinde ilk kez bu tip bir mor teknolojisi sunuyordu -ürün, UV-A aralığının hemen üzerinde 405nm emisyon kullanıyor- ve hatta Glasgow, İskoçya’daki Strathclyde Üniversitesi’nden lisansını aldığı teknolojiyle iki LEDs Magazine Sapphire Ödülü kazanmıştı. Vital Vio ise Acuity Brands olarak lisansladığı rakip bir teknoloji sunuyor. Hubbell Lighting ise Strathclyde teknolojisinin lisansını aldı.

Tipik ürün, armatürde mor LED’leri ve beyaz LED’leri bir araya getiriyor ve bir alanı dezenfekte ettiği zaman yalnızca mor LED’leri kullanıyor. Beyaz ve mor ışık karışımı, alanda çalışan insanlar için hâlâ kullanılabilir oluyor. Mor enerji, esasen hücrelerdeki çok fazla oksijen yoluyla uzun kullanım sürelerinde patojenleri yok ediyor.

Bu arada GE Current, UV-A tabanlı dezenfeksiyon teknolojisini ilk olarak 2018 yılında LightFair International’da (LFI) gündeme getirmişti. Dezenfeksiyon mekanizması mor enerjiye benziyor. Ancak UV-A emisyonu, insan görme aralığındaki ışığın kalitesini etkilemiyor.

LRC, UV-A yaklaşımının güvenliğini ve yüzeyleri dezenfekte etmedeki başarısını doğruladı. Sonuçlar, akademik “Lighting Research & Technology” dergisinde yayımlandı. LRC, 350 ilâ 380nm aralığında maruz kalmanın, hedef patojenleri öldürmek için gereken kullanım süresi boyunca insanlar için güvenli olacağını belirledi. Testler, HAI’lerin sorun yaratabileceği hasta odalarındaki lavabo ve tezgahlara odaklandı.

LRC’nin hibrit armatür olarak tanımladığı şey, testte ayrı UV-A ve beyaz LED kanalları ile kullanıldı. UV-A kanalı programla kontrol edilirken beyaz kanal normal bir anahtarla kontrol edilebiliyordu. UV-A kanalı günde sekiz saat tezgah yüksekliğinde 3W/m2 enerji verdi -güvenlik düzenlemeleri, insanların bu radyasyona maruz kalmasını günde sekiz saatle sınırlandırıyor. Araştırmacılar ayrıca başıboş UV-A radyasyonunu sınırlamak ve hastanedeki küçük çocukların korunmasını sağlamak için gölgelikler kullandılar.

Testler, odalardaki yüzeylerin etkili bir şekilde temizlenmesinde kullanılan mevcut prosedürler nedeniyle kısmen karışık sonuçlar verdi. Yine de, UV-A spektrumunun bazı patojenleri yok etmede etkili olduğuna dair kanıtlar mevcut. Ancak UV-A emisyonu, odadaki bazı kumaşlara zarar verdi ve başka ekipmanlara da zarar verme potansiyeline sahip. Bu nedenle daha fazla çalışma gerektiriyor.

LRC tasarım demonstrasyonları direktörü Jennifer Brons, “Bu aydınlatma teknolojisi hastane uygulamalarında büyük umut vaat ediyor,” diyor. “Şu anda daha fazla biyolojik yükü olan başka bir hastane biriminde demonstrasyonlar planlıyoruz.”

LRC’den Profesör Dr. Mark Rea, “Sağlıkla ilişkili enfeksiyonların azaltılması kritik öneme sahiptir” diyor. “Ne yazık ki bu enfeksiyonların yaygınlığının artması muhtemeldir. Mevcut bulgular bu teknolojinin yeni nesli için temel oluşturmalıdır.”

Haber kaynağı: https://www.ledsmagazine.com/lighting-health-wellbeing/article/14168377/lrc-studies-the-use-of-uva-led-lighting-to-disinfect-hospital-room

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir