Close

30/08/2018

Işık ile standart hastane algısı değişebilir mi?

Hastaneler; teşhis, tedavi ve hizmet amaçlı, kısa ya da uzun süreli kullanıma yönelik tasarlanan, vücudumuzdaki her organ gibi farklı çalışan, 7 gün 24 saat kesintisiz yaşayan bir organizma gibidir.

Bu organizmanın sorunsuz yaşayabilmesi için birçok farklı ihtiyacı olduğu kadar, doğru tasarlanmış bir ışığa da gereksinimi var…

Her mekanında işlevi ile örtüşen farklı bir mimarisi, tanımı ve duygusu olan Memorial Bakırköy’ün, İç mekan tasarımı Zoom TPU tarafından çalışıldı.

Mimari tanımların tavan, duvar ve mobilyalarda değiştiği gibi, ışık tasarımı da ihtiyaca göre değişiklik göstermekte. Nergiz Arifoğlu Lightstyle tarafından planlanan aydınlatma tasarımında; günün her saati, her birimindeki farklı ışık senaryoları ile aslında işin toplamında, psikolojik olarak tüm kullanıcılara üst düzey bir memnuniyet, rahat ve huzurlu bir ortam sunma amaçlandı.

Projenin aydınlatma tasarımında varılmaya çalışılan hedef, öncelikle hastaların ve tüm diğer kullanıcıların, bulundukları alanı alışılagelmiş bir sağlık yapısı hissinden uzak; sorunu çözüme kavuşturmak üzere üst düzey bir konfor, huzur ve misafirperverliğin sunulduğu güven veren bir hizmet ortamı duygusunu yaratma üzerine.

Aydınlatma ile oluşturulmaya çalışılan bu mesaj; hastanenin girişinden bekleme alanlarına, muayene odalarından hasta odalarına, koridorlardan tüm farklı işlevdeki birimlere, hatta yoldan görünen cephe aydınlatmasına kadar bir bütünlük içinde.

Bu hastanede tüm mekanların aydınlatması için işleve yönelik bir ışık tasarlanırken, görsel ve psikolojik algı yönetiminin yanı sıra standarda uygun teknik gereklilikler de ışık kaynağı seçimlerde ön planda tutuldu.

Hastanenin tüm birimlerinde aydınlatma, estetik olarak mimari detaylar ile bütünleşmiş; işletmesel operasyonu başarı ile sürdürecek, kamaşma kontrolü ve rengi doğru gösterme indeksi yüksek, enerji tasarruflu ve uzun ömürlü son teknoloji LED ışık kaynakları projelendirildi.

Memorial Sağlık Grubunun Bakırköy’deki bu yeni hastanesi, farklı mimarisinin yanı sıra; fizyolojik, psikolojik ve biyolojik açıdan bireyi önemseyen özel ışık tasarımı ile üst düzey bir konfor ve evinde ağırlanma hissi verirken, mekanlarını standart hastane algısının dışına taşımayı hedefliyor.

Projeye katılanlar:
Yapı sahibi: Memorial Sağlık Grubu
Mimari tasarım: Memorial Proje Yönetimi
İç mekân projesi: Zoom TPU
Peyzaj projesi: DS Mimarlık
Aydınlatma tasarımı: Nergiz Arifoğlu LightStyle; www.na-lightstyle.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir