Close

05/10/2017

Doğum ve dinlenme; Biyolojik ve duyguları etkileyen ışık

Metin: Joachim Ritter

Basler Bethesda Hastanesi bünyesinde yer alan doğum kliniği, inovatif bir aydınlatma konsepti ile İsviçre sağlık bakım alanında trend oluşturuyor. Işık rengi ve yoğunluğu doğal gün akışına göre ayarlanmış. Bu şekilde insanın biyolojik ritmi destekleniyor ve insanın kendini rahat hissetmesi sağlanıyor.

Hans Kaufman, Bethesda Vakfı Gayrimenkul yöneticisi şöyle açıklıyor: “Bethesda Hastanesinin tıbbi faaliyetleri konusunda bilinirliğinin simgesi olan iyi tıbbi yardımın yanı sıra, anne adayları, doğum sonrası lohusa aşamasında olan anneler ve aileleri için otel konforunda rahatlık hissedecekleri bir vaha, ayrıca çalışanlarımız için çekici bir iş yeri olmak istiyoruz.” Restorasyon çalışmaları esnasında modern yolları takip etmek her şeye değdi: Klinik yönetimi, Eylül 2013 yılındaki açılışından beri 13 odasının doluluk oranı ve sayısız olumlu geri bildirimlerden son derece memnun. Modern, inovatif aydınlatma konsepti sayesinde kalite deneyimlenebiliyor ve katma değer oluşturulabiliyor.

İsviçre’de doğum klinikleri serbest rekabet içinde. Anne adayları doğum öncesi doğum yapacakları yeri seçiyor ve bu konuda neredeyse tamamen duygu ve rahatlık faktörünü dikkate alıyorlar. Ortamın uygun olması gerekiyor. Bu anlamda tüm katılımcılar konsepti beğeniyor.

İnsanın 24 saatlik ritmini destekleyen ışığın biyolojik etkisi konusunda elde edilen bilgilerden yola çıkılarak doğum kliniğinin hareketlilik gösteren bölgelerinde, ışık renkleri ve aydınlık oranı gün ışığı taklit edilerek kullanılıyor: Öğle saatleri arasında daha soğuk olan 5400K’dan, geceleri kesintisiz 2700K’ya kadar. Aydınlatma planlaması için bir yıldır uygulamada olan yeni DIN Spec 67600 normunda yer alan planlama tavsiyelerine uyuldu. Dim değerleri akşamları ve geceleri %30’dan gündüz %100’e kadar bir aralıkta uygulanıyor. Doğum bölümü yöneticisi Ute Richter: “Dinamik ışık, çalışanların gün akışını takip ediyor ve dinlenme sürecinde olan ailelere yardım ediyor” diyor. Çalışanların her zaman uyanık olması gerektiği bölümlerde (resepsiyon ve ebelerin destek noktası) ışık renkleri ve aydınlığı özel olarak ayarlandı. Aydınlatma planlamacısı Grischa Witt, LED teknolojisinin sonradan ışığı farklı ihtiyaçlara göre ayarlama kolaylığı sağladığını belirtiyor. Bu bağlamda ortam ışığı ile noktasal çalışma ışığı arasında iyi bir uyum sağlanmış. Bir DALI ara yüzü üzerinden lambalar, merkezi kumandaya bağlı ve değişiklikler buradan yapılıyor.

Lambalar öbekler şeklinde serbest ve herhangi bir düzeni takip etmeden yerleştirilmiş. Bu sayede ışık nerede gerekliyse oraya götürülebiliyor. Mimar Andreas Tobler de lambaların rastgele yerleşiminin eski rahibeler okul binası ile uyum içinde olmasına seviniyor.

Ahtapotun kollarını andıran türde koridorlar gün ışığına bakış sağlayacak şekilde açılıyor ve dinamik suni ışık ile tamamlanıyor.

Ancak, bu noktaya gelene kadar yapılması gereken bir hayli iş vardı. Aydınlatma ofisi Reflexions AG’nin yöneticisi Thomas Mika ikna stratejisini modellerin gücüne dayandırıyor. Planlama ofisi içinde planlama konsepti hazır olduğunda, artık LED’ler ile muhteşem oda ortamları oluşturan ve yapı sahibine proje tamamlandığında nasıl olacağını gösteren modeller hazırlanıyor. Doğum kliniğinde ışık ve ışık renklerinin yanı sıra kullanılacak lambaların yumuşak ve yuvarlak şekillerde olması istendi. Burada lambalar, 400 mm ve 60 mm çeşitleri kombinasyonunda 800 mm’lik bir çapta uygulandı.

Objeye uygun bir ürün geliştirme aşamasında üreticinin ekibinden, aslında halka biçimli flüoresanlar için tasarlanan ancak burada “seçilen ürüne yönelik” LED çözümü üretmesi istendi.

Ayarlanabilir beyaz LED ile donatılmış platinli özel konstrüksiyon ile lamba türüne özel ışık etkisi sağlandı. Gölgeler oluşturmayan lamba gövdesi artık LED versiyonu ile de her yöne doğrudan ve dolaylı ışık veriyor.
Böylece, tavan aydınlanıyor ve mekânı daha yumuşak, samimi gösteriyor. Ute Richter, evin ortamına uygun olarak hatırlatıyor: “Bir doğumun hastalıkla hiç ilgisi yok. Bu sevinilecek bir olay ve bizde bir otel ortamında gerçekleşiyor.” İşte, duruma ve ortama göre uyarlanmış aydınlatmanın tipik bir örneği.

Projeye katılanlar:
Yapı sahibi: Hans Kaufmann, Bethesda Vakfı Gayrimenkulleri Yöneticisi
Mimar: Raumformat – Andreas Tobler
Aydınlatma planlaması: Reflexion AG
Proje yöneticisi: Grischa Witt

Uygulanan ürünler:
Regent’in Torino LED Lambaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir