Close

20/08/2013

Taşoluk Yeşil Camii Arnavutköy

TasolukCami1İstanbul’daki sayılı büyük camilerden biri olan, muazzam ve yoğun mimari detaylara sahip bu görkemli yapı, 15.000’den fazla insana hizmet vermek için tasarlandı. Alt katlarında yer alan Kuran Kursu, konferans salonu ve sosyal tesisleri ile tam donanımlı bir cami olan Taşoluk Yeşil Camii’nin 100 metre uzunluğa sahip, 4 tanesi ön cephede, 2 tanesi arka cephede olmak üzere 6 minaresi var.

Metin: Kahraman Kuruten, Rasih Atasoy

Fotoğraf: Onur Onat, Burak Bayraktar

Aydınlatmada hedeflenen gün ışığında ortaya çıkan mimari detayları geceye de taşımak. Aydınlatma armatürleri yapının mimarisine uygun olarak montaj detayları ve ışık renkleri ile özelleştirilmiş. Ana renk olarak, camii isminde yer alması ve manevi renk olması sebebiyle yeşil tercih edilirken, farklı alanlarda 3000K renk sıcaklığında sıcak beyaz ile kombine edilerek kullanılmış. Bu sayede hem kamaşma önlenmiş hem de kurşun yüzeylerde uygun rengin yakalanması sağlanmış.

TasolukCami2Tüm projede LED ışık kaynakları kullanılırken, kubbe bölümü armatürleri özel reflektör ve renk filtreleri ile projeye özel tasarlanmış. Şerefeler ise tarihi kandil etkileriyle dikkat çekiyor. Mimari detayların öne çıkarılması ve renk geçişleri sayesinde cami; gece de görkemli ve dramatik bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Tasoluk Cami3

Projeye katılanlar:

İşveren: İstanbul Enerji

Mimar: Fazıl Konuksever

Aydınlatma tasarımı: Soon Light & Project – M. Mazhar K. Tellibeyoğlu, Kahraman Kuruten; www.soonlight.com


Uygulanan ürünler:
Soonlight, Özel 72 LED’li Wallwasher, Par56 Kolon Aydınlatması, Par64 Minare Aydınlatması, Loe3A Pencere Kontur Aydınlatması, LED Projektör Kubbe Aydınlatmaları, Özel Tasarım Kandil Aydınlatmaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir