Close

08 June 2015

Aydınlatma cihazı ithalatına ek vergi geldi…

PLDvergiAvize ithalatında uygulanacak ilave gümrük vergisi oranları yeniden düzenlendi. Bakanlar Kurulu’nun “İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, aralarında avizeler, tavan-duvar için aydınlatma cihazları, masa lambaları, Noel ağaçlarında kullanılan türden elektrikli aydınlatıcılar, ışıklı panolar ve tabelaların bulunduğu bazı ürünlerin ithalatında ilave gümrük vergisi alınacak.

Gelişmekte olan ülkeler, en az gelişmiş ülkeler, özel teşvik düzenlemelerinden yararlanacak ülkelerden ithalat edilecek söz konusu ürünler için ilave gümrük vergisi %20 olacak.

İlginç bir detay: Kamuya açık alanların ve yolların aydınlatmasında kullanılan ürünler kapsam dışı bırakılmış. 

Ayrıca, vakumlu elektrik süpürgeleri, ev işlerinde kullanılan elektromekanik araçlar ile bunların aksam ve parçalarının ithalatında da %10-30 arasında ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Resmi gazetede yayınlanan kararın tüm metni (pdf): Karar metni 20150607-3-1

Haber kaynağı: http://m.karsigazete.com.tr/ekonomi/lambaya-ek-vergi-geldi-h42375.html

 

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

One Comment on “Aydınlatma cihazı ithalatına ek vergi geldi…

Ahmet Yılmaz
09 June 2015 at 10:32

Keşke dış aydınlatma ürünlerine de getirselerdi. En azından imalatçılarımız biraz rekabet edebilir olurlardı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *