Close

22/07/2015

Stil sahibi bir ev için aydınlatmanın etkisi

Stil1En temel yapay aydınlatma dahi, güneş gittiğinde evlerimizi aydınlatıyor ve güvende olmamızı sağlıyor. Bu aydınlatma, özellikle kış döneminde gün ışığının en az olduğu günlerde, zamanı kullanma süremizi uzatıyor. Ancak yapay aydınlatma doğru kullanıldığı sürece bu görevlerinden çok daha ötesinde imkanlar da sağlayabiliyor.

Şu anda aydınlatma pazarında olan sayısız parıldayan avizenin gözümüzü boyaması oldukça kolay. Gün içinde üzerimizdekilerin nasıl göründüğü ise bu hikayenin bir diğer parçası. Tüm bunlar nedeniyle mekânlarımızı nasıl kullanacağımız ve bu kararımızda aydınlatmanın nasıl etkili bir “tasarım aracına” dönüşebileceği üzerine zaman ayırıp düşünmeye gerçekten değer.

Işık Kaynağı
İnsanların çoğu üç tip aydınlatma olduğu konusunda hemfikirdir: Genel-atmosfer ışığı, mod aydınlatması, görev ya da bilgilendirme aydınlatması.

Son zamanlara kadar, birçoğumuz tüm odayı aydınlatan genel aydınlatmaya ve okuma ya da yakın çalışmaya olanak tanıyan görev aydınlatmasına odaklandı. Ancak Coco Republic’in Kıdemli İç Mimarı Natasha Levak, aydınlatmanın aynı zamanda çok etkili bir tasarım aracı olarak da kullanılabileceğini söylüyor.

Stil2Coco Lighting’in Victoria avizesi dramatik bir vurgu yapıyor.

Şimdilerde aydınlatma tasarım trendleri, downlight’lar ve evlerin sınırlarındaki aydınlatmalardan daha sofistike bir yaklaşıma doğru değişim geçiriyor. Levak: “Bana kalsa bir tane daha eve downlight koymam. Tamamen benim tercihime bırakılsa her zaman ikinci aydınlatma kaynakları gibi ana ışığın üzerine asılı ışıklar kullanırdım. Çünkü bu seçim, aydınlatmayı uyguladığınız alana çok daha fazla kimlik kazandırır. Aydınlatmayı planladığınızda, aydınlatmanızı simetrik tutarak odada ışığı dengelemeyi düşünün.” diyor. Tasarımcıya göre iyi bir şekilde yerleştirilmiş aydınlatmalar odayı daha büyük gösteriyor ve alanda “davetkar” bir his uyandırıyor. Levak sözlerine şöyle devam ediyor: “Aydınlatma için en uzak duvarı seçin. Çünkü bu odanın içinde bir ışık dökümü yaratacaktır. Sonuç olarak mekânınız üzerine iyi düşünülmüş bir konsept olarak algılanacaktır.”

Natasha Levak’a göre alçak-asılmış, normalden büyük, direkt ışık sunan asılı aydınlatmalarla dramatik bir atmosfer yaratmak mümkün. Bu da şu anda yemek odaları için sıkça kullanılan bir trend.

Stil4Beacon Lighting’in bu trio’su stil sahibi bir dokunuş yaratabilir.

Stil5Coco Republic’in tekli lambası gün boyu parlıyor.

Levak, stil sahibi bir mekân için tavsiyelerine şöyle devam ediyor: “Dar bir alanı aydınlatmak için-örneğin yemek masası bölümünü- asılı aydınlatmalar kullanın. Bunları masanın üzerine biraz alçak şekilde asın.” Tasarımcı ayrıca dim (kısılabilir) özelliği olan bir aydınlatma kullanılmasını da tavsiye ediyor. Böylelikle aynı aydınlatma görev ya da mod aydınlatması olarak farklı ihtiyaçlara göre de kullanılabilir.

Alanda Aydınlatma

Stil6Beacon Lighting’in Harvest avizesi dikkati oturma odasına çekiyor.

Beacon Lighting’de Ürün Bilgi Uzmanı olan Denis Hammond’a göre aydınlatma açık alanları parçaları ayırmak için de oldukça etkili bir metot. Hammond: “Geleneksel olarak tavana montelenmiş uplight’lar kullanılır ki bu da odayı ışıkla adeta yıkar. Böyle bir ışık bütün alanı aydınlatır ancak artık insanlar alan içinde alan yaratmayı istiyor.” Hammond, bunun için iyi bir şekilde yerleştirilmiş büyük yer ya da masa lambalarının kullanılabileceğini, bir odayı en güzel şekilde aydınlatmanın yolunun ise; skalayı ve nerede duracağınızı bilmekten geçtiğini söylüyor. Hammond: “Eğer ışıklarla çok fazla bir şey yaparsanız o zaman oda daha küçük gözükecektir.” diyor.

Fişe Takılı Lambalar
Custom Lighting’den Aydınlatma Danışmanı ve İç Mimar Julia Oliver’a göre ise; asılı aydınlatmalardan daha çok diğer lambaları kullanıyorsanız güç noktalarını nereye yerleştireceğini iyi düşünmeniz gerekiyor. Oliver şöyle devam ediyor: “Biz yer içi noktaları sıklıkla kullanıyoruz. Böylelikle halının üzerinde ya da etrafta kablolar görünmüyor ki bu oldukça çirkin bir görüntü oluştururdu. Birçok kişi güç noktalarını ana düğmeye bağlıyor; böylelikle odaya ya da o alana girdiğinizde birden fazla lambayı yakabiliyorsunuz.”

Hammond’ın bu yorumuna rağmen, diğer lambalara kıyasla asılı lambalar şimdilerde hala en güçlü trend olma özelliğini koruyor.

İlk fotoğraf: Cult Design’ın Anglepoise lambası, klasik bir görev aydınlatması
Haber kaynağı: http://m.dailytelegraph.com.au/lifestyle/home-garden/how-light-can-be-effective-design-tools-in-creating-a-stylish-home/story-fni0dlbp-1227445407506

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir