Close

09/10/2017

İthal aydınlatma ürünleri gümrükte testten geçemedi

Bugüne kadar belge üzerinden denetlenen ithal ürünler, Temmuz ayından itibaren bakanlık tarafından teste tabi tutulmaya başlandı. Sadece 2 ayda gümrüklere gelen 27 milyon üründen 3 bine yakın numune alınarak test edildi. Aydınlatma ürünlerinin üçte biri testten geçemedi.

CE işareti aslında ilgili testlerin yapıldığını ve ürünün güvenli olduğunu gösteriyordu ancak, özellikle Uzakdoğu ülkelerinden gelen ürünlerin test raporlarında bazı eksiklikler olduğu hatta güvenliği tehlikeye atacak bazı hataların bulunduğu belirtildi.

Ekonomi Bakanlığı yaptığı denetimlerle, yalnızca testleri yapılmış güvenli ürünlerin piyasaya sürülmesi için çaba gösteriyor.

Gümrükte şüpheli bir durum tespit edildiğinde, TSE veya Ekonomi Bakanlığı ürün ile ilgili test raporlarının doğrulunu kontrol ediyor. Son zamanlarda pek çok raporun yanıltıcı olduğu tespit edildi ve bu raporu ibraz edenlere idari yaptırım uygulandı.

Özellikle Çin’den ithal edilen ürünlerde bu sorun tespit edildi. Bakanlık yetkilileri Çin makamlarıyla temas kursa da bir sonuç alamadı. Hal böyle olunca 17 Temmuz 2017 tarihi itibariyle sıkı denetimler başladı. Bu denetimler kapsamında riskli görülen ürünler teste tabi tutuldu.

Genel anlamda teste tabi tutulan ürünlerden yaklaşık %15’i testi geçemedi. Aydınlatma ürünleri bazında ele alındığında ise, teste giren ürünlerin üçte biri testte kaldı. Testte başarısız olan ürünlerin ithalatına izin verilmedi.

Güvensiz olduğu tespit edilen ürünlerin daha önce piyasaya sürülmüş olabileceği belirtildi. Bakanlık, bu ürünlerin listesini yetkili piyasa gözetim ve denetim kuruluşlarına iletti.

Bazı ithalatçılar uygulamanın kısa süre sonra kalkacağını düşünerek ürünlerini gümrükte beklettiği öğrenildi. Ancak, bakanlık kalitesiz ve güvensiz ürünleri yurda sokmama konusunda ısrarcı.

Vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak, kaynakların etkin kullanılmasını sağlamak için yapılan bu çalışma, yerli üreticiler tarafından olumlu karşılanıyor.

Haber kaynağı: http://www.aydinlatma.gen.tr/ithal-aydinlatma-urunleri-gumrukte-testten-gecemedi.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir