Close

09 October 2017

TSE uzmanlarına rüşvet operasyonu

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Mali Suçlarla Mücadele Şubesi‘ne bir ihbar mektubu ulaştı. Bu ihbarda Türk Standartları Enstitüsü‘nde (TSE) rüşvet çetesi oluştuğu, yolsuzluk yaparak kamu imkanlarının kötüye kullanıldığı belirtildi. İhbarı değerlendiren polis 12 kişiyi gözaltına aldı.

TSE’de rüşvet karşılığında belgelendirme yapan, numune alımında ve üretim yeri incelemelerinde usulsüzlük yaptığı tespit edilen çete çökertildi. Çetenin rüşvet aldığı firmaların denetimlerini kolaylaştırdığı tespit edildi.

Dört ilde eş zamanlı olarak yapılan teknik takipte pazarlık buluşmaları kayıt altına alındı.
Mahkeme kararı jet hızıyla çıktı ve TSE çalışanları adım adım izlendi. Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Yozgat‘ta yapılan takipte TSE’de işletilen rüşvet çarkı gün yüzüne çıkartıldı.

Çete üyesi TSE çalışanlarının, üretim yerlerine gitmeden üretim yeri inceleme evraklarını düzenledikleri, numune alma işini firmalara bıraktırarak devleti zarara uğrattıkları belirlendi. Kalite belgelerinin de usulsüz olarak düzenlendiği tespit edildi.

TSE Denetim Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen raporda da TSE çalışanlarının firma sahiplerinden rüşvet aldığı belirtildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı‘nın aldığı karar doğrultusunda TSE’de uzman olarak çalışan 12 kişi gözaltına alındı.

Piyasaya sürülen kalitesiz, güvenlik riski bulunan ürünler yüzünden belki de pek çok kullanıcı tehlike altında. Bu ürünlerle ilgili bir liste yayınlanacak mı, bu listede ürünler yer alacak önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Haber kaynağı: http://www.aydinlatma.gen.tr/tse-uzmanlarina-rusvet-operasyonu.html

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *